{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

نمایش «می‌سی‌سی‌پی نشسته می‌میرد» در غفلت مسئولان فرهنگی بلیت‌هایش را با قیمت ۲۰۰ هزار تومان به فروش می‌رساند.

۲۰۰ هزار تومان قیمت بلیت‌های یک نمایش!

بلیت فروشی نمایش «می‌سی‌سی‌پی نشسته می‌میرد» از امروز شنبه هفتم مهر ۱۳۹۷ آغاز شده است. یکشنبه ۱۵ مهر، جمعه ۲۰ مهر و یکشنبه ۲۲ مهر روز‌هایی است که قرار است این نمایش در تالار وحدت روی صحنه برود و بی‌شک تهیه کنندگان این نمایش قصد دارند این اجرا‌ها را در شب‌های دیگری هم تکرار کنند.

تا اینجای کار مسئله ساده به نظر می‌رسد. انگار نمایشی مانند ده‌ها و صد‌ها نمایش دیگر که در طول سال به صحنه می‌روند، بلیت‌فروشی‌شان را آغاز کرده‌اند. اما نگاهی به قیمت بلیت‌ها دهان هر بیننده‌ای را از تعجب باز می‌گذارد.

قیمت بلیت‌ها از ۷۰ هزار تومان شروع می‌شود. یعنی بالکن سومِ تالار وحدت که قیمتش معمولا بین ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان برای دیگر اجراهاست، برای نمایشِ «می‌سی‌سی‌پی نشسته می‌میرد» ۷۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است. این رقم افزایش می‌یابد تا به قیمتِ نجومیِ ۲۰۰ هزار تومان برسد.
تا پیش از این و در تئاتر‌هایی که در تالار وحدت اجرا شده‌اند، بیشترین میزان قیمت ۱۰۰ یا ۱۱۰ هزار تومان بوده است.

تئاتر هنر مردمی است و در همه جای دنیا قیمت بلیت‌هایش به شکلی تعیین می‌شود که قشر کارگر بتوانند در آن حضور یابند. اما با این قیمت‌گذاریِ نمایشِ «می‌سی‌سی‌پی نشسته می‌میرد» انگار فصل تازه‌ای در قیمت‌گذاری تئاتر‌های داخلی آغاز شده است.

البته این روند گویی در ادامه‌ی روندی است که مافیایی مشخص آن را از مدت‌ها پیش کلید زده‌اند.

چندی پیش فستیوال ققنوس اجراهایش را به سالن هتل اسپیناس پالاس برد و قیمت بلیت‌ها را به بالای ۲۰۰ هزار تومان رساند و اکنون این قیمت‌گذاری به تئاتر هم سرایت کرده است. رفتنِ اجرا‌ها به اسپیناس پالاس، نشانه‌ای از اشرافی کردن رویداد‌های فرهنگی و هنری بود. حرکتی که رویداد‌های فرهنگی و هنری را از دسترس مردمانِ میانه‌ی شهر و جنوب شهر، خارج و در عوض دسترسی به این رویداد‌ها را برای مردمانِ بالادست راحت و راحت‌تر می‌کند.

در اوضاع اقتصادی اکنون که مردم در تنگنای اقتصادی هستند، چنین قیمت‌گذاری دامن زدن به شکاف طبقاتی است. این شکاف اکنون در تئاتر هم از سوی تهیه کنندگانی سودجو، خودش را نشان داده و قیمت‌ها سربه فلک کشیده‌اند.

این اتفاق در حالی رخ داده که مسئولان فرهنگی کشور و در صدر آن‌ها وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هیچ واکنشی هم ندارند.

به نظر می‌رسد که در قیمت‌گذاری بلیت‌های تئاتر و کنسرت‌های موسیقی هیچ نظارت و معیاری وجود ندارد و تهیه کنندگان هرچقدر که تیغشان ببُرد، قیمت‌ها را بالا می‌برند. وزارت ارشاد هم مانند بسیاری از موارد تماشاگری بیش نیست.

اکنون نمایش «می‌سی‌سی‌پی نشسته می‌میرد» به نویسنده و کارگردانی همایون غنی‌زاده فروش بلیت‌هایش با قیمت ۲۰۰ هزار تومان را آغاز کرده است و اگر هر چه سریعتر جلوی این روند گرفته نشود، بی‌شک میزان افسردگی در میان قشر متوسط و ضعیف جامعه بیشتر و بیشتر خواهد شد. تا پیش از این قشر متوسط و ضعیف جامعه با تحمل اندکی فشار می‌توانستند ماهی یک بار یا شاید هم بیشتر به دیدن نمایش و یا کنسرتی که دوست دارند بروند، اما اکنون و با روند رو به رشد قیمت بلیتِ کنسرت‌ها و نمایش‌ها؛ دیدن رویداد‌های فرهنگی به رویایی برای مردمانِ زیرخط فقر تبدیل می‌شود.

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدمحمد مجتبی حسینی معاون هنری وزیر، شهرام کرمی مدیرکل مرکز هنر‌های نمایشی و علی ترابی مدیرکل مرکز موسیقی؛ چهار تنی هستند که در این زمینه توان و قدرت اعمال نظر را دارند.

 

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

پندار اقتصادی

دیگر رسانه‌ها