{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

مربی خارجی ای که برای تیم ملی برگزیده می شود باید با علاقه به تهران بیاید. ایران را بشناسد و هدفش از حضور در ایران فقط پول نباشد. آرزوی خیلی از مربیان حضور در جام جهانی 2022 است.

جزییات قرارداد با سرمربی خارجی تیم ملی
بیشتر بخوانید
به گزارش پندار آنلاین:

بعد از تایید کارلوس کی روش توسط اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال به خصوص علی کفاشیان، عباس ترابیان مامور مذاکره و عقد قرارداد با وی شد. ترابیان که نامی آشنا در فدراسیون فوتبال ایران است از دوره محسن صفایی فراهانی در سمت های  مختلف در فدراسیون فوتبال به کار مشغول بوده و شاید بهترین فرد برای گفت وگو در این روزها باشد. روزهایی که هدف اصلی فدراسیون انتخاب یک سرمربی خارجی است.

 

*وظایف را خط به خط مشخص کنید

وی که چند هفته پیش ریاست کمیته فنی و توسعه فوتسال و فوتبال ساحلی را به مدیر جدید محول کرد در واکنش به این سوال که برای انتخاب مربی جدید چه استراتژی ای را باید دنبال کنیم؟ گفت: فدراسیون فوتبال در این برهه از زمان با شرایط خاصی روبرو است. عامه مردم هر مربی ای را نمی پذیرند و دوست دارند مربی ای وارد فوتبال ایران شود که کارنامه روشن و مشخصی داشته باشد. اما ما نباید تجربه تلخ گذشته را تکرار کنیم. باید شرح وظایف سرمربی خارجی تیم ملی خط به خط مشخص شود و از همه مهمتر به آنچه که امضاء می کند، پایبند باشد. مربی خارجی ای که قرار است هدایت تیم ملی را برعهده بگیرد باید توجیه شود که ایران کشوری است تاریخی و صاحب تمدن و درگذشته های دور این تمدن را به اروپایی ها انتقال و حتی آموزش داده و اینطور نباشد که از بالا به ما نگاه کند و دوباره دچار مشکل و معضل شویم.

 

*مربی بعدی باید ایران را دوست داشته باشد

دفعه قبل من با مربی خارجی تیم ملی مذاکره کردم و با او قرارداد بستم. این بار نمی دانم چه کسی قرار است این کار را انجام دهد. من الان به عنوان یک کارشناس نظرات شخصی ام را ارایه می دهم. ما در تعیین چارچوب برای سرمربی جدید خارجی حتما باید استفاده از مربی ایرانی را تاکید کنیم. البته نه مربی ای که فقط کونز بچیند و کارهای روزمره را انجام دهد. اینطوری بدرد فوتبال ما نمی خورد. البته باید به این موضوع هم توجه داشته باشیم دیگر نمی شود با قیمت 8 سال پیش مربی خارجی بخدمت گرفت. الان حتما هزینه ها افزایش پیدا کرده است اما چون حضور یک مربی خوب خارجی در راس کادر فنی تیم ملی خواست مردم است باید در پی اجرایی کردن این خواست باشیم. و باید مربی ای را برای تیم ملی بیاوریم که ایران را دوست داشته باشد و شک ندارم نگاه مربیان خارجی نسبت به ایران مثبت است به این خاطر که ایران هم اکنون در رنکینگ فیفا در رتبه نخست آسیا قرار دارد.

 

*کی روش از قراردادش عبور کرد

عباس ترابیان در پاسخ به این سوال که چرا شرح وظایف کارلوس کی روش در قرارداد او مشخص نشده بود؟ گفت: بسیار سوال خوب و بجایی پرسیدید. ما جز به جز شرح وظایف کارلوس کی روش را در تیم ملی مشخص کردیم اما مشکل از جایی شروع شد که قرارداد به خوبی اجراء نشد. برای اولین بار در اندونزی بود که کارلوس کی روش از شرح وظایف خود عبور کرد و من با او درگیر شدم. بعد این موضوع را به علی کفاشیان گزارش دادم اما رییس فدراسیون فوتبال از من حمایت نکرد و من بعد از اینکه دیدم از سوی فدراسیون فوتبال حمایت نمی شوم از سمت خود استعفاء کردم. در قرارداد کارلوس کی روش به صراحت اشاره شده بود که او باید بر تیم امید نظارت دقیق و کافی داشته باشد. هم چنین بر تیم زیر 19 سال و از سویی او موظف بود از مربی ایرانی در کادر به عنوان مربی کمک بهره ببرد. از دیگر نکاتی که در قرارداد کی روش بدان اشاره شده بود این بود که او نباید درمسایل اداری تیم دخالت می کرد که این کار را با قاطعیت انجام می داد.

 

ماجرای درگیری با کی روش

در اندونزی کارلوس کی روش به من گفت من باید بگویم که به چه کسی چقدر بده و به چه کسی چه قدر نده! که من به کارلوس کی روش گفتم به شما ربطی ندارد و پاداش ها تصمیم هیات رییسه فدراسیون فوتبال است و من بر اساس مصوبه به بازیکنان و دیگر اعضای تیم ملی پاداش می دهم. اینجا ما با هم درگیر شدیم. این درگیری در مالدیو هم به وجود آمد. کارلوس کی روش مربی ای بود که مدام به داور و کمک داور توهین می کرد. در بازی با مالدیو دیدم این رفتار از سوی سیموئز هم تکرار شد که به او نهیب زدم که در جواب من گفت من آزاد هستم و می توانم هر رفتاری انجام بدهم. من هم به او گفتم شما این حق را ندارید چون پیراهن تیم ملی فوتبال ایران بر تن شما است و باید به آدابی که ما تعیین می کنیم، پایبند باشید. این موضوع را هم گزارش دادم اما کار به جایی رسید که هر کسی هر کاری دلش می خواست انجام می داد و بهتر برای من بود که از سمت خود استعفاء می کردم چون اصلا حمایت نمی شدم.

 

 

*کی روش علیه اسپانسرینگ تیم ملی

 

ما حتی در قرارداد کارلوس کی روش به این نکته اشاره کردیم که اگر برنامه ای از سوی اسپانسرینگ تیم ملی پیاده شود کارلوس کی روش موظف به حضور در برنامه است و اینکه برنامه های اسپانسرینگ ما را فالو کند که این موضوع در همه جای دنیا مرسوم است. شما قراردادی که من با کارلوس کی روش بستم را مطالعه کنید. اگر هر سوالی داشتید پاسخ آن را در قرارداد پیدا نکردید بر تجربه بیست سال فوتبالی ام و 30 سال حضورم در وزارت نفت خط بطلان بکشید.

 

*مطمئن بودم برانکو را نمی آورند

کدام گزینه برای تیم ملی بهترین است. مربی ای مثل سانچس که در تیم ملی قطر کار می کند یا مربیان اسمی که نام آنها برده می شود؟ عباس ترابیان در پاسخ به این سوال می گوید: باید مطالعه شود. باید سراغ مربی ای برویم که دغدغه نداشته باشد و با خیالی آسوده به تهران بیاید. مربی خارجی ای که برای تیم ملی برگزیده می شود باید با علاقه به تهران بیاید. ایران را بشناسد و هدفش از حضور در ایران فقط پول نباشد. به هر صورت الان آرزوی خیلی از مربیان حضور در جام جهانی 2022 است. ایران بهترین تیم در آسیا برای حضور در جام جهانی بعدی است. ما در جام ملت های آسیا شانس اول قهرمانی بودیم اما اشتباه دو سه بازیکن ما را از رسیدن به جام محروم کرد. نکته بارزی که مربی خارجی را به حضور در ایران ترغیب می کند علاقه مردم ایران به فوتبال است. اگر اذعان کنیم در ایران 40 میلیون پرسپولیسی داریم و 30 میلیون استقلالی سخنی به گزاف نیست. وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال حتما فکورانه در مورد این موضوع پیش خواهند رفت و برای من هم مشخص بود آنها برای درست کردن تیم ملی پرسپولیس را خراب نخواهند کرد و برانکو را به تیم ملی نخواهند آورد.

 

*خوبی کی روش این بود که ...

ما در جذب مربی خارجی باید به این نکته هم توجه کنیم مربی باید تمرین دهنده باشد. خوبی کارلوس کی روش این بود که لخت می شد و می رفت در زمین و نفس به نفس بازیکن حرکت می کرد و به او می گفت توپ را اینطور بزن. او با همه وجود تلاش می کرد که تیمش برود بالا. مربی ای که برود روی سکو و قهوه و نسکافه میل کند و دستیارش در زمین کار انجام دهد به درد ما نمی خورد. مربیانی که 70 سال سن و هزار و یک درد و مرض دارند هم به درد ما نمیخورند و در نهایت باید مربی ای بیاوریم که شجاع باشد.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

اخبار مرتبط

ارسال نظر

 

گوناگون