{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

نخستین تمرین تیم پرسپولیس پیش از دربی پایتخت در شرایطی برگزار شد که رقابت سختی برای حضور در ترکیب اصلی این تیم وجود دارد.

ترکیب پرسپولیس مقابل استقلال چه خواهد بود ؟
بیشتر بخوانید
به گزارش پندار آنلاین:

شاگردان برانکو ایوانکوویچ در غیاب سرمربی پرسپولیس ، اولین تمرین در سال ۹۸ را برگزار کردند. سرخپوشان پایتخت که سال ۹۷ را با قهرمانی در لیگ هفدهم، نایب قهرمانی در آسیا و صدرنشینی در لیگ هجدهم سپری کردند، حالا در اولین بازی سال به مصاف رقیب سنتی خواهند رفت.

قرمزهای تهران در این بازی با چالش های بسیاری مواجه هستند اما شاید مهم‌ترین چالش را برانکو ایوانکوویچ و دستیارانش برای انتخاب ترکیب ۱۱ نفره داشته باشند. در نیم فصل اول پس از جدایی ۴ مهره تأثیرگذار و مصدومیت چند بازیکن اصلی، ترکیب تیم پرسپولیس کاملا قابل حدس بود اما حالا با بازگشت مصدوم ها و جذب بازیکنان جدید در زمستان، برانکو در تمام بازی ها از ترکیبی جدید رونمایی کرده و در دربی پایتخت نیز حداقل ۲ تیم کامل برای استفاده را دارد.

دروازه‌بان؛ تداوم اعتماد به بیرانوند؟!

دروازه‌بان شماره یک پرسپولیس در سه فصل اخیر علیرضا بیرانوند بوده و توانسته عملکرد بسیار خوبی را از خود نشان دهد. اما دو هفته پیش یک مصدومیت جزئی و نابه‌هنگام باعث شد تا او در آخرین بازی سرخ ها در سال ۹۷ غایب باشد و جای خود را به رادو بدهد. جانشین بیرانوند نیز عملکرد بسیار خوبی از خود نشان داد و توانست با چند سیو و مهار یک پنالتی، بهترین بازیکن تیمش باشد. همین موضوع شانس رادو برای حضور فیکس در دربی را زنده نگه داشته اما بعید است در روز آمادگی بیرانوند، برانکو به گلر کروات تیمش فرصت بدهد.

دفاع راست؛ ماهینی، شیری یا شاید هم نعمتی!

حسین ماهینی دفاع راست تیم پرسپولیس پس از چند ماه، در دربی پایتخت آماده حضور در زمین شده است اما او این بار رقیب جدی به نام مهدی شیری را در کنار خود می‌بیند. شیری که در زمستان به جمع قرمزها اضافه شده، در این مدت عملکرد متوسط و قابل قبولی را ارائه و اعتماد برانکو را جلب کرده اما بازگشت حسین ماهینی، جایگاه این مدافع پرسرعت و تکنیکی را به خطر انداخته است. در نهایت باید دید آیا کادرفنی سرخ ها در این دیدار حساس به حسین ماهینی بازی می‌دهد یا دوباره از شیری استفاده خواهد کرد. نکته دیگر این است که باتوجه به توان هجومی بالای تیم استقلال، برانکو بخواهد از سیامک نعمتی که در این پست استحکام بیشتری از خود نشان داده استفاده کند. شیری در این مدت در فرایند دفاعی خیلی خوب نبوده و همین موضوع ساید به نیمکت نشینی اش منجر شود.

دفاع چپ؛ اولین دربی محمد نادری؟

پرسپولیس در این فصل سه دفاع چپ تخصصی داشته است. در ابتدا محمد انصاری در این پست حضور داشت و پس از مصدومیت او، مصلح به ترکیب اصلی رسید و حالا محمد نادری در غیاب مصلح و انصاری در این پست بازی می‌کند. حالا برای بازی دربی برانکو منتظر شرایط شایان مصلح است؛ اما بازهم میتوان با اطمینان نسبی، از حضور نادری در ترکیب اصلی نوشت. نادری در چند بازی اخیر شایستگی خود را نشان داده و در دفاع و حمله، مهره کارآمدی بوده است.

هافبک دفاعی؛ کمال و احمد یا فقط کامیابی نیا؟

اگر قرار به استفاده از یک هافبک دفاعی باشد، تردیدی نیست که انتخاب برانکو کمال کامیابی نیا خواهد بود. چرا که هافبک دفاعی شماره ۱۱ سرخ ها بازیکنی جنگنده و دفاعی تر نسبت به نوراللهی تکنیکی است و می‌تواند با قدرت در جنگ میانه میدان، مقابل آبی ها ظاهر شود. اما شاید باتوجه به شرایط خوب استقلال، سرمربی پرسپولیس بخواهد از سیستم دو هافبک دفاعی استفاده کند و پس از مدت ها، دست از سیستم لوزی بکشد. در این صورت نوراللهی نیز کنار کمال قرار می‌گیرد تا پرسپولیس کمربند خط میانی محکم تری داشته باشد.

هافبک راست و چپ؛ سرگیجه کروات ها!

پرسپولیس یک فهرست طولانی از هافبک های باکیفیت را در ترکیب خود می‌بیند و کادرفنی سرخ ها برای اولین بازی سال کار بسیار سختی را جهت انتخاب ۴-۵ بازیکن خط میانی دارد. یکی از نقاط ابهام تیم پرسپولیس در پست هافبک راست و چپ است. در سمت راست سیامک نعمتی، مهدی شریفی و بشار رسن مهره های تخصصی به شمار می‌روند و هر دو در چند بازی اخیر توانایی های خود را نشان داده اند. در سمت چپ نیز عالیشاه، ترابی و سروش می‌توانند بازی کنند. همه چیز به تمرینات روزهای آتی بستگی دارد و مشخص نیست که آیا به طور مثال شریفی و ترابی خود را تجربه می‌کنند یا این که رسن و عالیشاه باتجربه به تجربه بیشتر، به کار گرفته می‌شوند. در این میان شانس سروش و رسن برای بازی در پست پشت مهاجم بیشتر از بقیه است.

زوج خط حمله؛ دوباره ایرانی – خارجی؟

در این سال ها پرسپولیس در خط حمله با اضافه شدن گادوین منشا همیشه زوج ایرانی – خارجی داشته و حالا جذب ماریو بودیمیر نیز اوضاع فعلی را تداوم بخشیده است. اما غیبت بودیمیر در نخستین تمرین امسال سرخپوشان شانس دیگر بازیکنان را برای دربی پایتخت افزایش داده است. در نهایت برانکو باید از بین چند بازیکن انتخاب کند که کدام بازیکن در کنار علی علیپور زوج خط حمله را تشکیل بدهند؛ ترابی، رسن، شریفی، بودیمیر، کریمی یا حتی اسدی!

 

آیا این خبر مفید بود؟

اخبار مرتبط

ارسال نظر

 

گوناگون