{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

یک فیزیولوژیست ورزشی گفت:ورزش کراس فیت یک ورزش مبتنی بر HIIT است، که ترکیبی از فعالیتهای ورزشی قدرتی و هوازی با تمرکز بر عملکرد حرکات چند مفصلی است.

 کراس فیت یک شیوه زندگی با فعالیت ورزشی ایمن، موثر و تغذیه مشخص است

دکتر مهدی باغین زاده،فیزیولوژیست ورزشی و مشاور رشته های ورزشی در گفت وگویی با بیان این که طی سال های گذشته، افزایش تعداد و نوع فعالیتهای ورزشی در مراکز تناسب اندام پیشرفت چشمگیری داشته است، گفت: در این فعالیت ها تمرینات تناوبی با شدت بالا (HIIT) به عنوان جایگزینی بجای تمرینات سنتی شده است و تحقیقات اخیر نشان داده است که تمرینات تناوبی با شدت بالا باعث بهبود در تناسب اندام و سلامتی نسبت به دستورالعمل های مرسوم شده است.

او با بیان این که یکی از دلایل محبوبیت و کارآمدی تمرینات تناوبی با شدت بالا کاهش قابل توجه وزن و پایداری آن است، افزود: از  مهمترین فوائد سودمند این تمرینات تبدیل چربی به انرژی به هنگام فعالیت ورزشی و حتی 48 ساعت بعد از تمرین است.

باغین زاده با اشاره به این که مطالعات نشان داده است این تمرینات باعث کاهش چربی بدن بدون از دست دادن توده عضلانی است، ادامه داد: علت چنین چیزی افزایش ترشح هورمون تستوسترون و هورمون رشد است. این تمرینات باعث تحریک هورمون رشد تا 450 درصد طی 24 ساعت پس از تمرین می شود و این امر باعث افزایش متابولیسم و همچنین کاهش فرایند پیری می شود.

این فیزیولوژیست ورزشی دوره کوتاه زمان اجرا را از اهداف سودمند این تمرینات دانست و با بیان این که چنین امری باعث دستاورد های سلامتی بیشتری نسبت به تمرینات سنتی شده، اظهار کرد: در میان همه این تمرینات جدید یا ورزش ها، ورزش کراس فیت  یک ورزش مبتنی بر HIIT است، که ترکیبی از فعالیتهای ورزشی قدرتی و هوازی با تمرکز بر عملکرد حرکات چند مفصلی است.

او در همین راستا ادامه داد: این تمرینات که با نام "تمرینات روزانه (WODs)"  توصیف می شوند، از انواع مختلفی از فعالیتهای ورزشی استفاده می شود اعم از دویدن، پارو زدن، پاورلیفتینگ، بارپی، پرش، صعود از طناب و غیره. این فعالیتهای ورزشی اغلب ترکیبی از تمرینات تناوبی با شدت بالا که بصورت سریع و پیوسته انجام می شود که با مدت زمان محدود و بدون ریکاوری است.

باغین زاده با بیان این که کراس فیت یک برنامه تمرینی است که به منظور ایجاد آمادگی جسمانی بصورت عمومی و فراگیر طراحی شده، که برای هر شرایط فیزیکی قابل اجرا است، افزود: این حرکات بصورت متنوع و با شدت بالا  بصورت عملکردی است که با ایجاد موجی از انقباضات از مرکز بدن تا اندام ها انجام می شود.

این مشاور رشته های ورزشی با اشاره بع این که این تمرینات باعث بهبود در 10 عرصه تناسب اندام از جمله استقامت قلبی عروقی و تنفسی، استقامت، قدرت، انعطاف پذیری، سرعت، هماهنگی و چابکی می شود، گفت: این تمرینات باعث می شود تا تمام سیستمهای انرژی ( مسیر فسفاژن، مسیر گلیکولیتی و مسیر اکسیداتیو) را تحت تاثیر قرار می دهد.

او کراس فیت را یک شیوه زندگی دانست که با فعالیت ورزشی ایمن، موثر و تغذیه مشخص می شود و ادامه داد: از کراس فیت می توان برای تحقق هر هدفی استفاده کرد، از بهبود سلامتی گرفته تا کاهش وزن تا عملکرد بهینه. این برنامه برای همه افراد کار می کند، افرادی که تازه کار را شروع کرده اند و افرادی که سالها آموزش دیده اند.

باغین زاده با بیان این که در حرکات کراس فیت نوعی جادو وجود دارد، اضافه کرد:  تمرینات در هر روز متفاوت است و اصلاح می شود تا به هر ورزشکار در رسیدن به اهداف خود کمک کند. تمرینات کراس فیت برای افراد در هر سن و سطح آمادگی جسمانی قابل تنظیم است.

این فیزیولوژیست ورزشی با اشاره به این که شیوه زندگی کراس فیت، ترکیبی از رژیم غذایی و ورزش است، گفت: کلیدی برای تناسب اندام و سلامتی طولانی مدت است. در تمرینات کراس فیت، سطح شدت تنظیم می شود تا فرد را به چالش بکشد و با خیال راحت تناسب اندام را بهبود بخشد.

او در پایان ضمن اشاره به کتابی که در همین خصوص نگاشته شده، افزود: این کتاب با تلاش شبانه روزی بنده و همکارم تهیه شده و سعی شده که یک مجموعه منحصر به فرد در اختیار مربیان و علاقه مندان این رشته قرار گیرد.

به گفته باغین زاده این کتاب در چهار بخش اصلی؛ راهنمای مربیگری سطح یک، مربیگری سطح دو، جداول تمرینات روزانه و بیش از 50 مقاله علمی پژوهشی منتشر شده در خصوص تمرینات کراس فیت در تمام حوزه های علوم ورزشی است.

13bf9fc5-fa19-4248-a54a-36e69b8f4807

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

پندار اقتصادی

دیگر رسانه‌ها