{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

از نعناع و فرآورده های آن برای خوشبو کردن دهان، آبنبات ها و سایر مواد غذایی استفاده می شود.

نعناع و انواع آن، مانند عرق نعناع خانواده ای از گیاهان معطر هستند که به صورت بومی در اروپا و آسیا رشد می کنند و هزاران سال است که به دلیل برخورداری از عطر و طعم دلپذیر و خواصشان مورد استفاده قرار می گیرند. از نعناع، عرق نعناع و فرآورده های آن برای خوشبو کردن دهان، آبنبات ها و سایر مواد غذایی استفاده می شود. در ادامه درباره خواص عرق نعناع صحبت خواهیم کرد.

بهبود مشکلات گوارشی

مطالعات حیوانی نشان می دهند که نعناع دستگاه گوارش انسان را تسکین می دهد و درد را بهبود می بخشد. نعناع همچنین از انقباض عضلات صاف جلوگیری کرده و به درمان اسپاسم روده کمک می کند. بررسی 9 مطالعه بر 926 فرد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر نشان داد که نعناع و فرآورده های آن تاثیر چشمگیری در کاهش علائم این بیماری دارد.

 

کمک به رفع سردرد های تنشی و میگرن

از آنجا که نعناع به عنوان یک تسکین دهنده و شل کننده عضلات عمل می کند، ممکن است عصاره آن و عرق نعناع انواع خاصی از سردرد ها را نیز بهبود دهند. منتول موجود در نعناع باعث افزایش جریان خون و احساس خنکی می شود و احتمالا درد را کاهش می دهد.

خوشبو کردن دهان

نعناع، علاوه بر اینکه رایحه دلپذیری دارد، دارای خواص ضد باکتریایی است که به از بین بردن میکروب های ایجاد کننده پلاک دندان کمک می کند و در نتیجه قادر است بوی بد دهان را درمان کند. مطالعات نشان می دهند که مصرف عصاره نعناع و شستشوی دهان با آن، می تواند به مرور زمان به خوشبو شدن تنفس و دهان کمک کند.

بهبود گرفتگی سینوس ها

نعناع دارای خواص ضد باکتریایی، ضد ویروسی و ضد التهابی است. به همین خاطر نوشیدن دمنوش یا عرق نعناع می تواند با گرفتگی ناشی از عفونت در سینوس ها، مبارزه کند. علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد که منتول، یکی از ترکیبات فعال در نعناع، جریان هوا در مجاری بینی را بهبود می بخشد؛ بنابراین بخور نعناع می تواند برای تنفس بهتر شما مفید باشد. اگرچه اثرات عرق نعناع بر احتقان بینی مورد مطالعه قرار نگرفته است، اما شواهد نشان می دهند که ممکن است مفید باشد.

مبارزه با عفونت باکتریایی

تحقیقات نشان می دهند که روغن نعناع به طور موثری باکتری ها را از بین می برد. در یک مطالعه، روغن نعناع برای از بین بردن و جلوگیری از رشد باکتری های متداول در مواد غذایی، موثر واقع شد. علاوه بر این، مطالعات نشان می دهند که نعناع باعث کاهش چندین نوع باکتری که معمولا در دهان وجود دارند می شود. منتول موجود در نعناع نیز خواص ضد باکتریایی از خود نشان داده است.

عرق نعناع برای کاهش وزن و لاغری

عرق نعناع به طور طبیعی فاقد کالری و دارای طعم دلپذیری است که این باعث می شود یک انتخاب هوشمندانه در زمان کاهش وزن باشد. اگرچه تحقیقات زیادی در این رابطه صورت نگرفته است. در یک مطالعه کوچک بر 13 فرد سالم، مصرف یک کپسول روغن نعناع منجر به کاهش اشتها شد.

درمان یبوست

دمنوش و عرق نعناع، یک داروی طبیعی محبوب برای کمک به هضم است و بسیاری از دارو هایی که برای مشکلات گوارشی تجویز می شوند، حاوی عصاره نعناع است. اثر تسکین دهنده منتول در نعناع، باعث آرامش معده هنگام مدفوع و حرکت آن در روده ها می شود. نوشیدن یک فنجان چای نعناع یا مقداری عرق نعناع پس از هر وعده غذایی ممکن است برای کسانی که به یبوست و ناراحتی معده دچار هستند، کمک کند.

ارسال نظر

 

دیگر رسانه‌ها