{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

به موجب توافقی که اجازه خروج هزاران ساکن دو شهرک شیعه نشین الفوعه و کفریا بعد از سال‌ها ماندن در محاصره شورشیان را می‌دهد، اتوبوس‌ها انتقال نیروهای شبه نظامی و غیرنظامی از این دو شهرک تحت محاصره شورشیان در حومه ادلب را در ساعات اولیه صبح امروز (پنجشنبه) تکمیل کردند.


پایان روند خروج ساکنان دو شهرک‌ الفوعه و کفریا

رسانه جنگ سوریه وابسته به حزب‌الله لبنان گزارش داد، روند خارج کردن ساکنان الفوعه و کفریا پایان یافت و پنج آمبولانس هلال احمر سوریه زخمی‌ها و همراهانشان را خارج کردند.

تلویزیون الاخباریه سوریه نیز از پایان عملیات خروج ساکنان دو شهرک مذکور در حومه ادلب به سمت حلب خبر داد.

خبرگزاری فرانسه نیز از خروج اتوبوس‌ها از الفوعه و کفریا در حالی که ساکنان این دو شهرک در آنها بودند، خبر داد. اتوبوس‌ها ساکنان کفریا و الفوعه را از منطقه تفتناز در حومه شمال شرقی ادلب خارج کردند.

همچنین تعدادی از زخمی‌ها صبح امروز با آمبولانس‌های هلال احمر سوریه منتقل شدند و به مناطق تحت کنترل ارتش سوریه در حومه جنوبی حلب رفتند. تعداد آنها ۱۳ زخمی و ۱۸ همراه بود.

روز چهارشنبه بیش از ۱۲۵ اتوبوس وابسته به نظام سوریه به گذرگاه العیس در شمال سوریه رسیدند تا همه ساکنان دو شهرک مذکور را از استان ادلب به سمت حلب به عنوان مقصد اولیه منتقل کنند.

دیده بان حقوق بشر سوریه، نهاد وابسته به مخالفان، در این باره گزارش داد، خروج اتوبوس‌ها همزمان با اجرای بندهای توافق بین روسیه و ترکیه است که شرط کرده‌اند، خروج ساکنان الفوعه و کفریا و آزادی بقیه ربوده‌شدگان شهرک علوی نشین اشتبرق در مقابل تضمین روسیه به عدم حمله نظامی ارتش سوریه در ادلب و آزادی صدها زندانی شورشی و اجرای دیگر بندهای مورد توافق دو طرف باشد.

تعداد ساکنان باقی مانده الفوعه و کفریا ۷۰۰۰ نظامی و غیرنظامی تخمین زده شده و آنها ابتدا به حلب رفته و از آنجا هر کجا که بخواهند منتقل خواهند شد.

در این راستا منابع گفته‌اند، مهاجران کفریا و الفوعه به دو شهر سیده زینب و داریا در جنوب دمشق منتقل خواهند شد.

به گفته دیده بان حقوق بشر سوریه، ترکیه بخشی واقع در استان ادلب از جاده بین‌المللی دمشق – حلب را امن خواهد کرد و بقیه ربوده‌شدگان شهرک اشتبرق آزاد خواهند شد. در مقابل روسیه متعهد به عدم حمله نظامی در ادلب می‌شود و همچنین به ترکیه اجازه می‌دهد منطقه "تل رفعت" را که نیروهای هم‌پیمان و یگان‌های مدافع خلق کرد در آنجا هستند، به دست بگیرد و صدها زندانی در بند زندان‌های نظام سوریه از جمله اعضای هیئت تحریر الشام آزاد خواهند شد.

این توافق شامل آزادی ۱۵۰۰ زندانی در نزد نظام سوریه است که ۲۰ درصد آنها در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ بازداشت شده‌اند.

به گفته یک مقام آگاه، این توافق به صورت تدریجی اجرا خواهد شد به طوریکه در ازای خروج ۱۰۰ تن یا بیشتر از نیروهای مبارز هم‌پیمان ارتش سوریه از الفوعه و کفریا تعدادی از زندانیان در بند زندان‌های دولت دمشق آزاد خواهند شد.

منابع مخالف سوریه گفتند، دولت دمشق نیز صدها زندانی را از زندان‌های دمشق و حلب به گذرگاه العیس در جنوب حلب منتقل کرده تا با ساکنان دو شهرک شیعه‌نشین کفریا و الفوعه مبادله شوند.

به گفته منابع، ده‌ها اتوبوس حامل این زندانیان راهی این گذرگاه شده‌ در حالیکه اتوبوس‌های دیگر نیز از دو شهر حماة و حمص حرکت کرده‌اند.

این در حالی است اسکای نیوز مدعی شده، مذاکره کنندگان هیئت تحریر الشام و نیروهای هم‌پیمان سوریه به توافقی محرمانه درباره خروج ساکنان این دو روستا دست یافته‌اند.

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

دیگر رسانه‌ها