{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

«روزها فکر من این است و همه شب سخنم»؛ شعری که به مولانا منسوب است، توسط مهمان برنامه «دورهمی» خوانده و توسط مهران مدیری به حافظ نسبت داده شد.

این نخستین بار نیست که در برنامه «دورهمی» مهران مدیری شعری به اشتباه به شاعری نسبت داده می شود.مهران مدیری کارگردان و بازیگر معروف سینما و تلویزیون در هجدهمین روز از فروردین ماه سال 1346 در تهران متولد شد. مهران مدیری علاوه بر بازیگری و کارگردانی در زمینه های دیگری مثل خوانندگی، مجری گری، طراحی صحنه و لباس، مجری طرح، صداپیشگی و تهیه کنندگی نیز فعالیت دارد.

چندی پیش دکتر سیدمحمود انوشه در قسمتی از این برنامه تلویزیونی که در دی ماه جاری از تلویزیون پخش شد، بیت هایی را که منتسب به مولانا معرفی می کند، می خواند و می گوید که بنای زندگی اش را تغییر داده است. این چهره شناخته شده حوزه روانشناسی می گوید این دو بیت را - که شاعر آن را مولانا معرفی می کند - تا کنون به هر کسی که می توانسته توصیه کرده است؛ در حالی که این بیت ها («هر لحظه که تسلیمم در کارگه تقدیر...») از مولانا نیستند.

 حالا بار دیگر شعری توسط مهمان برنامه دورهمی خوانده می شود، مهران مدیری نام شاعر را از او می پرسد و فرد با اندکی تعلل نام سعدی را به زبان می آورد و مدیری به زعم خود اشتباه او را تصحیح می کند و شعر را به حافظ نسبت می دهد!

به دنبال این ماجرا، کمپین مبارزه با نشر جعلیات که چند سالی است با همکاری فرزندان عده ای از نویسندگان و شاعران و نیز استادان دانشگاه در حوزه معرفی آثار ادبی جعلی فعالیت می کند، در توضیحی نوشته است: «آقای مدیری، انتظار ما از شما و برنامه تان بیش از این هاست.

این بیت ها که شرکت کننده مسابقه سراینده آن را نمی شناسد، به همام تبریزی (درگذشتهٔ 714 ق) و جلال الدین مولوی منسوب است، اما هرگز در نسخه های خطی یا چاپی دیوان حافظ دیده نشده است.

«روزها فکر من این است و همه شب سخنم

که چرا غافل از احوال دل خویشتنم

از کجا آمده ام آمدنم بهر چه بود

به کجا می روم آخر ننمایی وطنم»

(دیوان همام تبریزی، تصحیح رشید عیوضی، تبریز: دانشگاه تبریز، 1351، ص 125؛

غزلیات شمس تبریز (گزیدهٔ دیوان مولانا جلال الدین محمد بلخی)، مقدمه، گزینش و تفسیر محمدرضا شفیعی کدکنی، تهران: سخن، 1388، ج 2 (در بخش منسوبات)، ص 1368))»

 

آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

دیگر رسانه‌ها