{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

مجری نشست خبری فیلم «خط فرضی»، می‌گوید طرح سوال توهین‌آمیز از پژمان جمشیدی، سهل‌انگاری او نبوده است، بلکه نشان‌دهنده عدم دقت رسانه‌ها و مدیران جشنواره فجر در بررسی عملکرد تعداد اندکی از خبرنگاران است.

محمود گبرلو، مجری نشست پرسش و پاسخ فیلم «خط فرضی» در جشنواره فجر درباره اظهارنظر توهین آمیز یک نفر از حاضران در آن جلسه نسبت به پژمان جمشیدی توضیحاتی را داد.

این فعال رسانه ای و مجری تلویزیونی، متنی را در این باره منتشر کرده و در اختیار رسانه ها قرار داده است.

او در آغاز این متن نوشته است:

«اتفاقات نشست خبری فیلم «خط فرضی» بحث های مختلفی را در میان اهالی رسانه ایجاد کرد و برخی گلایه مند بودند که چرا آن سوال را خواندم!»

پژمان جمشیدی

این کارشناس سینمایی در ادامه توضیح داده است:

«مسئول نشست خبری نباید سوال و یادداشتی را حذف یا اصلاح کند، بلکه باید عین مطلب مکتوب را با همان لحنی که خبرنگار نوشته بخواند تا شائبه تحریف و سانسور ایجاد نشود. بنابراین در این جلسه، علیرغم میل شخصی و با شرمندگی متن را کامل خواندم و آن جا که خوانا نبود از خبرنگار خواستم اگر مایل است تکمیل کند که آن شد که دیدید.»

گبرلو ادامه داده:

«هر کس که کارت رسمی و معتبر خبرنگار در جشنواره فیلم فجر را دریافت می کند، یعنی صلاحیتش از طرف مسئولان رسانه اش یا انجمن منتقدان یا جشنواره مورد تایید قرار گرفته و می تواند آزادانه هر نظریه ای را مطرح کند، پس اگر از کلمات نامناسب یا لحن توهین استفاده کرد، مسئول آن رسانه یا انجمن منتقدان یا جشنواره که صلاحیت خبرنگارش را تایید کرده است، باید پاسخگو باشد. چرا من و دیگران باید هزینه بی ادبی را بدهیم و چهره ای از خبرنگار نشان دهیم که در واقع نیست؟ این توهین به خبرنگاران شریف در جشنواره است و همین پنهان کاری منجر می شود سال دیگر به او کارت بدهند و همان آش و همان کاسه. از قدیم گفته اند سخن فرد نشانه شخصیت اوست. چرا مسئولان نشست، سوالات را حذف یا سانسور کنند که متهم به سانسور بشوند یا با تصحیح کلمات با لحنی بخوانند که مورد تایید حاضران باشد و بعد دوباره سال دیگر به او کارت بدهند؟»

این فعال رسانه ای تاکید کرده است:

«سال هاست نزدیک به 400 کارت برای منتقدان و حدود 2000 کارت برای خبرنگاران صادر می شود، بدون این که نظارتی بر عملکردها داشته باشند یا تذکر مکتوب به فرد خاطی داده باشند. خبرنگاران شریف و منتقدان منصف چرا باید چوب تعدادی محدود را بخورند؟ چرا مسئول رسانه از خبرنگارش عملکرد نمی خواهد؟ چرا جشنواره، عملکرد خبرنگاران را علنی نمی کند تا سره از ناسره مشخص شود؟»

گبرلو در پایان نوشته است: «در این 25 سال که مسئول برخی نشست ها بوده ام برخی افراد امثال این شخص را دیده ام که همیشه همین رفتار ناپسند را دارند و همیشه هم کارت رسمی جشنواره دارند! یک جایی باید تصمیم درست اتخاذ شود.»

 

آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

دیگر رسانه‌ها