{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

رومن پولانسکی سرانجام مهر از زبان گشود و اخراج خود از آکادمی اسکار در پی بالا گرفتن دوباره اتهامات جنسی‌اش صبحت کرد.

گلایه‌های کارگردانی که فراری است + عکس
بیشتر بخوانید
به گزارش پندار آنلاین:

فیلم جدید رومن پولانسکی با عنوان "یک افسر و یک جاسوس" در بخش رقابتی جشنواره فیلم ونیز حاضر است اما کارگردان فیلم جرات نکرد به ایتالیا سفر کند، چون در ایتالیا قانون استرداد مجرمین به آمریکا برقرار است و پولانسکی در آمریکا محکوم شده است.

پولانسکی در دهه ۷۰ میلادی در آمریکا به جرم رابطه جنسی غیرقانونی با فردی ۱۳ ساله در دادگاه محکوم شد و از آن زمان از آمریکا و کشورهایی که با آن قانون استرداد مجرمین امضا کرده‌اند، فراری است.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از اسکرین دیلی، او به مناسبت حضور فیلمش در جشنواره ونیز از شباهت تجربه خود با قهرمان داستان فیلمش نوشت. پولانسکی فیلم "یک افسر و یک جاسوس" را درباره داستان آلفرد دریفوس ساخته است که در فرانسه با اتهام خیانت به کشور و جاسوسی برای آلمانی‌ها محکوم شد اما چند سال بعد معلوم شد بی‌گناه است.

پولانسکی در این باره نوشت: "در این داستان گاهی با چیزهایی روبه‌رو می‌شدم که خودم تجربه‌ کرده‌ام. در موردی مشابه، اراده‌ای برای نادیده‌ گرفتن واقعیات و محکوم کردن من به کارهایی که نکرده‌ام، وجود داشت."

او در ادامه با گلایه از منتقدان خود نوشت:‌ "بسیاری که مرا می‌آزارند، حتی مرا نمی‌شناسند و چیزی درباره من نمی‌دانند."

به نظر بسیاری از منتقدان، پولانسکی با ساخت این دست فیلم‌های به دنبال تخلیه بار روانی ناشی از واقعیات پیش روی خود است. او به این دست اظهارنظرها نیز پاسخ داد و نوشت: "شیوه کار من این نیست. من برای درمان روانی فیلم نمی‌سازم. هر چند که با بسیاری از تجربیات قهرمان داستان آشنا هستم و بدون شک این موضوع الهام‌بخش من شد."

در کل داستان زندگی رومن پولانسکی از زمان کودکی و نجات یافتن از هولوکاست تا موفقیت در هالیوود و قتل فجیع زن باردارش شارون تیت فراز و نشیب بسیار دارد.

او در نوشته‌هایش گلایه کرد که از زمان قتل همسرش، حس متهم بودن را تجربه کرده است: "زمانی که شارون تیت به قتل رسید و حال و روز بدی داشتم. رسانه‌ها نخ ماجرا را به دست گرفتند و به شکلی نفرت‌انگیز مرا به شیطان‌پرستی منتسب و اینگونه القا کردند که من در این قتل دست داشته‌ام."

پولانسکی باور دارد که از آن زمان تا کنون این دست اتهامات دست از سرش بر نداشته است و مانند یک گلوله برف که از کوه سرازیر می‌شود، هر فصل ابعاد وسیع‌تری پیدا می‌کند.

با وجود تمام این گلایه‌ها پرسش اصلی از رومن پولانسکی کارگردان تحسین‌شده برنده جایزه اسکار این است، چرا به مقابله برنمی‌خیزد. او در پاسخ با کمک گرفتن از داستان "دن کیشوت" گفت: "برای چه؟ این کار مانند نبرد با آسیاب‌بادی است."

 

آیا این خبر مفید بود؟

اخبار مرتبط

ارسال نظر

 

گوناگون