{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

پس از پربازدید شدن ویدئویی که در آن شروه خوانی یا تک خوانی یک بانو دیده می‌شد، ماجرا خبرساز شد.

ماجرای تک خوانی زن در صدا و سیما چه بود؟+عکس

پخش ویدئویی از خانمی که شروه‌خوانی می‌کرد به سرعت خبرساز شد. خبر این بود: "شروه‌خوانی خانم خواجه که لالایی سریال مختارنامه را خوانده بود از تلویزیون بوشهر." این خبر و ویدئو اما دو اشتباه فاحش داشت. اول اینکه تک‌خوانی یک خانم از تلویزیون پخش نشده بود و از یک برنامه اینترنتی پخش شد و گاف بعدی هویت مهمان برنامه بود. 

کسی که شروه "مختارنامه" را خوانده، خانمی به نام بحرانی است و شروه‌خوان برنامه "پریزاد"، برنامه اینترنتی لیان، خانمی به نام خواجه.

به گزارش خبرآنلاین، این بهانه‌ای بود تا با مرتضی بهرامی تهیه‌کننده و مجری برنامه حرف بزنیم. درباره وایرال شدن ویدئو و البته درباره همین سوتفاهم‌ها!

شروه خوانی بود دیگر درست است؟

بله شروه آوا و نغمه غمگینانه جنوب کشور است.

این ویدئو به نام خواننده لالایی مختارنامه خیلی چرخید؟

ایشان آن فرد نیستند که لالایی مختارنامه را خواندند. یک سری از افراد زمان انتشار ویدئوی برنامه ما چنین ادعایی کردند. این فقط حقه‌ای برای این بوده که بازدید کلیپ را بالا ببرند. من هر پیجی که دیدم، رفتم و اطلاع دادم که اینها دو زن متفاوت هستند با دو هویت مختلف از دو شهرستان متفاوت. یکی برای شمال بوشهر که یک مکتب جدا از شروه‌خوانی دارد.

این خانم خواجه‌ چهره مطرحی در موسیقی محلی هستند؟

ایشان یک خانم خوش‌صدا است که اینجا در مراسم فاتحه کم و بیش شرکت می‌کرده و می‌خوانده. صدای ایشان همیشه بوده و چیز خاصی نبوده که فراگیر شود. من به ایشان پیشنهاد دادم که یک برنامه می‌خواهم بسازم، شما تشریف بیاورید و در برنامه ما بخوانید. ایشان یک مشورت با خانواده‌شان انجام دادند و آمدند و خوشبختانه به لطف ائمه اینطور پخش شد.

حساسیت دیگر این بود که گفتند برنامه از سیمای بوشهر پخش شده؟

این از سیمای بوشهر پخش نشده و برنامه ما از یک رسانه آزاد است. 

یک عده گفتند پخش تک خوانی یک خانم از تلویزیون...

این شروه‌خوانی است. شروه‌خوانی از دست موسیقی آوازی است. مادربزرگ خودم وقتی آشپزی یا رفت و روب می‌کرد، شروه می‌خواند. دوبیتی‌های کوهی، نادم، مفتون، پور شیدا، شیدا که دوبیتی‌سراهای معروف ما در بوشهر هستند را می‌خواندند. اینها سبک‌های مختلف دارند که ما می‌گوییم گرده‌های مختلف شروه‌خوانی. در استان بوشهر از شمال استان تا جنوب آن این شروه را در سبک‌های مختلف اجرا می‌کنند.  مادربزرگ‌ها، مادرها می‌خوانند و این یک آواز غمگینانه است که خوانده می‌شود و خیلی هم دلنشین است. این نوا، نوای غم و اندوه است. من همیشه می‌گویم اگر مردم استان بوشهر و جنوب کشور مردمی بودند که همیشه در شادی بودند و زجر و زحمت نداشتند این آوازها نبود. چون کار بر روی دریا یا نخلستان طاقت‌فرساست. وقتی که خسته می‌شدند و دور هم می‌نشستند و موقع کار این آوازها سینه به سینه نقل شده و جلو آمده. ما هم تلاشمان این است که این آوازها را زنده نگه داریم که تقدیم آیندگان کنیم. 

 

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

پندار اقتصادی

دیگر رسانه‌ها