{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

یک خبرنگار ورزشی که می‌خواهد به نامش اشاره‌ای نکنیم به ایران‌آرت می‌گوید محمدحسین میثاقی او را به شبکه سه آورده است

جایگزین جدید عادل فردوسی‌پور و مزدک میرزایی + عکس

برای این‌که عادل فردوسی‌پور را بشناسید مطلقا نیازی نیست که به کار و بار اصلی او یعنی فوتبال علاقه داشته باشید. همین امر نشان می‌دهد که او، به عنوان گزارش‌گر فوتبال و برنامه‌ساز سابق در تلویزیون، به اهمیتی فراتر از اشتغالش و به شمایلی ورای آن‌چه فوتبال برای او برساخته، مجهز است. این‌جا نمی‌خواهیم در اهمیت عادل فردوسی‌پور و برنامه موفق نودش بپردازیم؛ برنامه‌ای که از وقتی توقیف شده، فساد در فوتبال بیش‌تر به چشم آمده و عده‌ای بدون این‌که ناظر و رصدگری پیگیر را پشت سر خود ببینند، راحت‌تر به کار و بار چرک‌شان می‌پردازند. اهمیت او این‌ روزها بیش از قبل قابل رصد است.

این‌جا اما با این حرف‌ها کاری نداریم و می‌خواهیم ببینیم گروه ورزش شبکه‌های سه و ورزش تلویزیون، در نبود عادل فردوسی‌‌پور و حالا با مهاجرت مزدک میرزایی به شبکه ایران اینترنشنال، چه روزگاری را دست کم در گزارش‌گری سپری می‌کنند. راستی، دیروز بازی پرسپولیس و گل‌گهر سیرجان را دیدید؟ گزارش‌گر این بازی، اولین گزارش مهم زندگی‌اش را برای شبکه سه انجام داد. یک روز پیش از او، بازی استقلال را نیز گزارش‌گری جدید بر عهده داشت. این‌ها چه کسانی هستند که سازمان صدا و سیما جایگزینشان کرده است؟ جایگزین‌ فردوسی‌پور و  میرزایی. درباره یکی‌شان جست‌وجوهایی کرده‌ایم و به حقایقی پی برده‌ایم.

 

شایان مرادی‌نسب کیست؟

دیروز بازی پرسپولیس و گل‌گهر سیرجان از هفته چهاردهم لیگ برتر فوتبال ایران را گزارش‌گری بسیار جوان به نام شایان مرادی‌نسب برای شبکه سه سیما گزارش کرد. درباره او اطلاعات چندانی در دست نیست جز این‌که با جست‌وجوی نامش در موتور جست‌وجوی گوگل، به ویدیوهایی ارجاع داده می‌شویم از چند سال پیش که او را به عنوان یکی از شرکت‌کننده‌های مسابقه تلویزیونی «آقای گزارش‌گر» نشان می‌دهد. صفحه اینستاگرام او حدود دوازده هزار دنبال‌کننده دارد و اغلب پست‌هایش نیز خاطره‌بازی با همان حضور در مسابقه «آقای گزارش‌گر» است.

 

گزارش‌گر حذف‌شده از مسابقه «آقای گزارش‌گر»

مسابقه «آقای گزارش‌گر» در سومین دوره از برگزاری‌اش، شرکت‌کننده‌ای را معرفی کرد با نام شایان مرادی‌نسب. او البته بین شرکت‌کننده‌های آن دوره، گزارش شاخصی از خود نشان نداد و با سه گزارش، نهایتا در مرحله نیمه‌نهایی از مسابقه کنار رفت. البته آن‌طور که یکی از دنبال‌کننده‌های او در اینستاگرام نوشته ظاهرا او در این مسابقه از مرحله گروهی اول نیز بالاتر نرفته است. جست‌وجوهای ما در این باره به نتیجه نرسید که آیا او در دو دوره از این مسابقه تلویزیونی شرکت کرده و در یکی، در مرحله گروهی حذف شده و در دیگری تا نیمه‌نهایی بالا رفته است یا نه. با این حال، تنها نکته‌ای که خودش در صفحه‌اش نوشته این است که حضور او به نیمه‌نهایی سری سوم کشیده است؛ جایی که با دو گزارشگر دیگر حمیدرضا غلامی و مجید عابدی رقابت کرده و از مسابقات کنار رفته است.

 

اولین گزارشش بود؟

شایان مرادی‌نسب اولین گزارش‌هایش را سال گذشته و برای بازی‌های پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا انجام داد، البته نه برای تلویزیون، بلکه برای یکی از تلویزیون‌های اینترنتی یعنی آیونت. اولین گزارش فوتبالی او برای شبکه سه تلویزیون هم به گزارش بازی تیم ملی فوتبال ساحلی ایران در نیمه نهایی جام جم جهانی در چند ماه گذشته مربوط است. با این حساب، گزارش دیروز او در لیگ برتر فوتبال ایران، اولین گزارشش از فوتبال برای تلویزیون بوده است.

 

آن گزارش‌گر از کرج آمد!

پرسشی که حالا درباره حضور ناگهانی او در تلویزیون و گزارش یک بازی مهم از لیگ برتر فوتبال ایران ایجاد شده این است که او چطور برای این حضور انتخاب شده است. یک خبرنگار ورزشی که می‌خواهد به نامش اشاره‌ای نکنیم به ایران‌آرت می‌گوید که محمدحسین میثاقی او را به شبکه سه آورده است. میثاقی، از زمان ممنوع‌الکارشدن عادل فردوسی‌پور در شبکه سه سیما، به عنوان گزینه‌ای که سازمان صداوسیما می‌خواهد به عنوان آلترناتیو مجری برنامه نود رویش حساب کند معرفی شده است. از همین رو، بسیاری از هواداران فردوسی‌پور نیز او را که محصول برنامه نود است، شماتت می‌کنند که چرا جای استاد نشسته است.

یکی از دنبال‌کننده‌های شایان مرادی‌نسب در اینستاگرام معتقد است چون میثاقی بچه کرج است و مرادی‌نسب هم کرجی محسوب می‌شود، پس میثاقی او را برای گزارش در برنامه خودش یعنی «فوتبال برتر» انتخاب کرده است! این کاربر، زیر یکی از پست‌های مرادی‌نسب نوشته: «وقتی در برنامه آقای گزارشگر گفتی شایان چیچی از کرج، گفتم خدا کنه محمدحسین پارتی‌بازی کنه اینو تو فوتبال برتر بیاره حتی به همه دوستام گفتن بهت رای بدن حداقل سوم شی تا همین چند وقت پیش که تو گزارش فوتبال برتر دیدمت خرکیف شدم».

 

عاشق عادل فردوسی‌پور و محسن یگانه!

اما در اینستاگرام این گزارش‌گر جوان چه خبر است؟ همان‌طور که گفتیم اغلب پست‌های او به حضورش در مسابقه «آقای گزارش‌گر» مربوط است. آن‌طور که معلوم است اهل مطالعه حتی در زمینه کار حرفه‌ای خودش نیست؛ فقط یک عکس از او که کتابی به دست دارد می‌بینیم با نوشته‌ای سطحی و کپی‌شده درباره کتابخوانی.

از هنرها، فقط از موسیقی در صفحه‌اش خبری هست و آن هم فقط از محسن یگانه خواننده ایرانی موسیقی پاپ. چند ویدیو از اجراهای یگانه و دو عکس هم با او در بک‌استیج.

بین پست‌ها دو عکس هم با عادل فردوسی‌پور دارد؛ از هر فرصتی برای این‌که با عادل در یک قاب قرار بگیرد استفاده کرده؛ یک بار پس از یک بازی فوتبال سالنی و دیگر بار در پشت صحنه مسابقه «آقای گزارش‌گر».

گزارش‌گر خوبی است؟

گزارش او از بازی دیروز، گزارش بدی محسوب نمی‌شد. شمرده و شفاف کلمات را ادا می‌کرد اما خب نهایتا می‌توان از او به عنوان کپی کم‌رمقی از همین محمدحسین میثاقی یاد کرد. گزارشش مطلقا امضا نداشت و از همان دایره واژگانی محدودی که دیگر گزارش‌گران فوتبال از آن‌ها بهره می‌برند استفاده می‌کرد. دچار کلیشه‌های زبانی بود و لحنش هم هیچ تازگی‌ای نداشت.

جاهایی هم شبیه عادل فردوسی‌پور می‌شد؛ به‌خصوص جاهایی که سوتی می‌داد و مثل فردوسی‌‌پور خودش اشتباهاتش را دست می‌گرفت و به آنها می‌خندید. این، مدلی تازه بود که فردوسی‌پور به‌خصوص در برنامه نود ارائه کرد؛ هر وقت اشتباهی در گزارش یا در اجرا مرتکب می‌شد، خودش بلافاصله خودش را دست می‌انداخت تا فرصت به دیگران ندهد. مرادی‌نسب جایی از گزارش بازی دیروز، گفت که پرسپولیس  درصد مالکیت توپ را در اختیار داشته و گل‌گهر سیرجان 19درصد! و بعد با کمی مکث به اشتباهش پی برد و خندید و اصلاح کرد. باقی اشتباهاتی را که داشت نمی‌توان به حساب سوتی گذاشت و می‌توان گفت از ناآگاهی‌اش ناشی می‌شود؛ مثلا این‌که چندباری به جای «صحت»، از «صحیح» استفاده کرد.

 

واکنش‌ها چه بود؟

اولین گزارش این گزارش‌گر جوان، با واکنش‌هایی هم در شبکه‌های اجتماعی و به‌خصوص توییتر روبه‌رو شد. برخی از آن‌ها را مرور کنیم:

*گزارشگر یه‌جوری گفت امییریی یاد امیریِ لیسانسه‌ها افتادم.

*گزارشگره می‌گه خدا کنه بازی صفر ـ صفر نشه و از اونجایی که خداوند متعال دعای کودکانو زودتر مستجاب می‌کنه و با توجه به دعای گزارشگر، احتمالا بازی گل خواهد داشت.

*‌خدایی این گزارشگرارو از کجا میارن؟! بزنید شبکه سه از صدای زیبای شایان مرادی نسب لذت ببرید.

*گزارشگر بی طرفی هم هست از پیج اینستاگرامش فهمیدم، دماغش رو هم عمل کرده

 

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

دیگر رسانه‌ها