{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

خیلی وقت ها پیش آمده که قابلمه یا ماهیتابه ته می گیرد و مواد غذایی اینقدر سفت و سخت می چسبد که باید چند روزی در آب باقی بماند و در نهایت هم یا به سختی از ته ظرف کنده می شود یا رد و اثری از خود باقی می گذارد. وجود چنین شرایطی چندان جالب و خوشایند نیست زیرا هم براقیت ظرف را از بین می برد و هم به لحاظ بهداشتی دچار مشکل می شود.

۷ روش برای تمیز کردن ظروف سوخته و ته گرفته

برای راحتی کار می توانید از انوع مواد شوینده ای که در بازار موجود هست استفاده کنید اما گاهی اوقات به این مواد و یا به فروشگاهی دسترسی ندارید یا اصلا شرایط بیرون رفتن از منزل را ندارید.

۱- ترکیب سرکه و جوش شیرین

سرکه نوعی پاک کننده ی چند منظوره است. می توان از آن به عنوان ضد عفونی کننده استفاده کرد، چرا که یک پاک کننده ی غیر سمی است و به راحتی می توان آن را در محیط آشپزخانه نگهداری کرد.

– ابتدا مقدار کمی سرکه ی سفید را با همان اندازه آب مخلوط کرده و در ظرف بریزید. سپس آن را روی حرارت قرار داده و اجازه دهید بجوشد. پس از یک دقیقه آن را از روی حرارت بردارید و صبر کنید تا کمی خنک شود و بعد آن را داخل سینک ظرفشویی خالی کنید.

– یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را در ماهیتابه ی خالی بریزید. (نکته ی مهم این جا است که از ترکیب سرکه و جوش شیرین کوه آتشفشان نسازید بلکه در اینجا می خواهیم از این دو ماده ی تمیز کننده به طور مستقل استفاده کنیم). جوش شیرین خاصیت سایندگی دارد و برای از بین بردن مواد چسیبده ته ظرف بسیار موثر است.

حالا اسکاچ را به آرامی کف ظرف بکشید تا مواد سوخته را از کف ظرف پاک کند. سپس ظرف را با آب تمیز بشویید.

لازم به ذکر است که سرکه علاوه بر تمیز کردن ظروف ته گرفته، برای رسوب زدایی از کتری نیز قابل استفاده می باشد. پیش از این نیز به ۱۳ کاربرد سرکه برای نظافت اشاره کردیم، کاربردهای عجیب و جالبی که شما را شگفت زده خواهد کرد.

 

۲- نمک

یکی دیگر از پاک کننده های ساینده نمک است! به ویژه اگر از نمک دانه درشت استفاده کنید. برای این کار بهتر است نمک را با مایع شوینده ترکیب کنید یا از برش لیمو و نمک برای پاک کردن ظرف سوخته استفاده کنید.

۳- کرم تارتار

کرم تارتار یک جایگزین ساینده به جای جوش شیرین است. یک قاشق غذاخوری از آن را در یک فنجان آب مخلوط کنید، آن را در ظرف سوخته بریزید و روی حرارت قرار دهید تا بجوشد. سپس اجازه دهید تا خنک شود و بعد ظرف را با آب تمیز بشویید.

۴- ورق خشک کن

ظرف ته گرفته را با مخلوط آب و صابون خیس کنید و روی آن یک لایه ورق خشک کن قرار دهید و به مدت یک ساعت اجازه دهید روی آن باقی بماند. اگر ورق خشک کن در منزل ندارید می توانید جایگزین آن از یک قاشق غذاخوری نرم کننده ی پارچه استفاده کنید. ورق خشک کن غذای سوخته و چسیبده کف ظرف را از بین می برد و سپس با یک شست وشوی ساده می توانید ظرفی تمیز و درخشان داشته باشید.

 

۵- سودا یا آب گاز دار

هنوز که ماهیتابه داغ است سودا را داخل آن ریخته و اجازه دهید تا کاملا روی مواد سوخته را بپوشاند. صبر کنید تا کربناته موجود در سودا جرم های سوخته را کنده و ظرف شما را درخشان و براق کند. سپس ظرف را با آب تمیز بشویید.

 

۶- Alka-Seltzer

نوعی قرص جوشان ضد درد است. از این قرص هم می تولنید برای پاک کردن ظروف ته گرفته و سوخته استفاده کنید. به این صورت که ظرف را با آب داغ پر کرده و یک یا دو عدد از این فرص ها را داخل آب بیاندازید. چند دقیقه ای صبر کرده تا به جنگ مواد سوخته برود و سپس ظرف را بشویید.

 

۷- سس کچاپ

بله جالب است! اما از سس کچاپ هم می توان به عنوان پاک کننده ی ظروف سوخته استفاده کرد. البته شاید به خودی خود چندان برای برداشتن سوختگی های شدید در تابه ها اسیدی نباشد اما باز هم موثر است. شما می توانید یک لایه نازک از آن را کف ظرف ریخته، ۱۵ دقیقه صبر کرده و سپس با استفاده از آب و اسکاچ مواد سوخته را از کف ظرف پاک کنید.

 

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

پندار اقتصادی

دیگر رسانه‌ها