{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

یک مقام بی‌نام ایرانی به نشریه آمریکایی المانیتور گفته که ترامپ در نیویورک شانس دیدار با حسن روحانی را داشته ولی با سخنان آتشین ضدایرانی در سازمان ملل، این شانس را بر باد داده است.

شانسِ دیدار با روحانی برای ترامپ

نشریه آمریکایی المانیتور در مصاحبه با مقامات ایرانی، فرانسوی و آمریکایی دخیل در ایجاد زمینه دیدار روسای جمهور ایران و آمریکا، جزئیات بیشتری از ماجراهای حول و حوش این واقعه گزارش کرده است.

اواخر اردیبهشت ماه سال گذشته بود که «حسن روحانی» رئیس‌جمهور اسلامی ایران برای شرکت در هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد راهی نیویورک شد؛ حدوداً یک ماه پس از بازگشت روحانی به ایران، رسانه‌های آمریکایی خبرهایی از تلاش‌ها برای برگزاری یک نشست دوجانبه بین روحانی و «دونالد ترامپ» همتای آمریکایی‌اش مطرح کردند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران این خبرها را تأیید کرده و گفته بود: «چنین تمایلی توسط طرف آمریکایی مطرح شد که مورد موافقت جناب آقای دکتر روحانی، رییس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران قرار نگرفت.»

حالا المانیتور به سراغ مقام‌های دخیل در این ماجرا رفته و روایت کامل‌تری از ماجرا ارائه کرده است. برنامه از این قرار بوده که چند ساعت پس از سخنرانی ۲۸ شهریور ترامپ در مجمع عمومی، وی در یکی از هتل‌های نیویورک با همتای ایرانی‌اش دیدار کند.

ترامپ در آن سخنرانی گفت: «دولت ایران، پوشش مردم‌سالارانه بر روی یک رژیم دیکتاتور فاسد است. وقت آن است که همه دنیا برای پایان دادن به پیگیری طی طریق مرگ و تباهی از جانب رژیم ایران، به ما بپیوندند.»

تقاضای دیدار ابتدا از سوی مقامات وزارت خارجه آمریکا و با واسطه‌گری مقامات وزارت خارجه فرانسه، مطرح می‌شود؛ رابط ارسال پیام آمریکایی‌ها به رئیس‌جمهور ایران، کسی نبوده جز «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور جوان فرانسه.

المانیتور به نقل از منابع خود نوشته که برخی از مشاوران ارشد روحانی که با وی به نیویورک رفته بودند «نه تنها پذیرا بلکه مشتاق دیدار بدون پیش‌شرط با مقامات آمریکایی» بوده‌اند.

 

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

پندار اقتصادی

دیگر رسانه‌ها