{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

این روزها پدیده تلخ پشت‌بام‌خوابی در تهران رخ داده که کرایه هر شب پشت‌بام‌خوابی ۵۰هزارتومان به بالا است.

عکسی غم انگیز از پشت‌بام‌خوابی در تهران!
بیشتر بخوانید

این روزها پدیده تلخ پشت‌بام‌خوابی در تهران رخ داده که کرایه هر شب پشت‌بام‌خوابی ۵۰هزارتومان به بالا است.گسترش حاشیه‌نشینی و بدمسکنی باعث شده تعداد زیادی از کارگران، «پشت‌بام‌خواب» و «مغازه‌خواب» شوند.

AndroidOnlineNewsImage

شاید پیش از این دیده باشید یا در برخی گزارشها خوانده باشید که برخی از کارگران جویای کاری که غالبا از شهرستانها به کلانشهرهایی چون تهران مهاجرت میکنند به دلیل نداشتن درآمد کافی و مشکلات اجاره مسکن، شبها را در گوشه و کنار شهر میگذرانند. مثل رانندگان شهرستانی که شبها را در داخل ماشین هایشان میخوابند یا کارگران ساختمانی که در همان ساختمانهای نیمه کاری شب رابه صبح میرسانند. روزنامه شرق در گزارش امروز خود به بررسی وضعیت «بدمسکنی» کارگران حاضر در کلانشهرها پرداخته است.

زیرآسمان خوابیدن، خرج دارد!

به نوشته شرق؛ هرچند آمار دقیق قابل استنادی از سال ۱۳۹۶ به این سو، در این زمینه وجود ندارد و آمارهای اعلامی نیز تنها گمانه‌زنی است، اما بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران حوزه مسکن، خبر از گسترش «سکونت‌ در حاشیه آرامستان‌ها»، «پشت‌بام‌خوابی» و «مغازه‌خوابی»، به‌ویژه در بین کارگران می‌دهند. اجاره هر شب خوابیدن زیر آسمان هم از سال گذشته تا امسال، ۲۵ هزار تومان افزایش یافته و به گفته علی نوذرپور، شهردار منطقه ۲۲، به ۵۰ هزار تومان رسیده است؛ اتفاقی که تأییدی بر شیوه «بدمسکنی» در کشور به شمار می‌رود.

رابطه اجاره‌نشینی و «بدمسکنی»

فردین یزدانی، کارشناس اقتصاد مسکن، در گفت‌وگو با «شرق» می‌گوید: «با وجودی ‌که برآورد آمار جدیدی در رابطه با بدمسکنی از سال ۱۳۹۳ به این سو وجود ندارد، اما به دلیل تحولات اقتصادی، گسترش فقر، رشد تورم و … که بیشتر از سال ۱۳۹۷ به این سو رخ داده، قطعا آمار بدمسکنی در کشور افزایش شایان توجهی یافته است و ضرورت دارد دولت برای بررسی این وضعیت، نسبت به بررسی و تهیه آمار به‌روز اقدام کند».

یزدانی با بیان اینکه نرخ اجاره‌نشینی در کشور افزایش یافته، ادامه می‌دهد: «با گسترش اجاره‌نشینی در کشور، قطعا وضعیت بدمسکنی در کشور تقویت شده است و افراد بیشتری به حاشیه شهرها رانده شده‌اند».

بااین‌حال او تأکید می‌کند: «با وجودی ‌که تأیید می‌کنم با گسترش حاشیه‌نشینی و بدمسکنی روبه‌رو هستیم، اما حضور ۳۸ میلیون حاشیه‌نشین، پایه و اساس کارشناسی ندارد؛ زیرا با فرض پذیرش این رقم، اکنون باید شهرهای کشور خلوت باشند. درحال‌حاضر، ۶۵ میلیون نفر شهرنشین داریم که منطقی نیست از این رقم، ۳۸ میلیون نفر حاشیه‌نشین باشند».

به گفته او، بااین‌حال، اکنون تعداد زیادی از کارگران، «پشت‌بام‌خواب» و «مغازه‌خواب» شده‌اند و این مسئله به‌هیچ‌وجه کتمان‌شدنی نیست.

آیا این خبر مفید بود؟
آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

اخبار مرتبط

ارسال نظر

 

گوناگون