{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

اولیویا دی هاویلند، بازیگر برنده دو جایزه اسکار و از بازیگران اصلی فیلم کلاسیک "بر باد رفته" در ۱۰۴ سالگی درگذشت.

 قدیمی‌ترین بازیگر زن تاریخ سینما درگذشت + عکس

اولیویا دی هاویلند که آخرین بازمانده از نسل بازیگران اصلی فیلم معروف "بر باد رفته" محصول سال ۱۹۳۹ میلادی و مسن‌ترین بازیگر برنده اسکار و در قید حیات سینمای جهان محسوب می‌شد از دنیا رفت.

اولین حضور "هاویلند" در سینما در فیلم "رویای شب نیمه تابستان" ساخته "ماکس راینر" در سال ۱۹۳۵ رقم خورد و پس از آن کمپانی برادران وانر یک قرارداد ۷ ساله همکاری او با منعقد کرد و برادران وارنر "هاویلند" را برای بازی در فیلمهای "کاپیتان بلاد" و "ماجراهای رابین هود" انتخاب کرد. 

پس از اتمام قرارداد با برادران وانر و موفقیت در یک جدال حقوقی با این کمپانی فیلمسازی، "هاویلند" برای بازی در فیلم "هر کس سوی خودش" (۱۹۴۶) موفق به کسب اولین جایزه اسکار شد و در سال ۱۹۴۹ نیز با فیلم "وارثه" برای دومین بار اسکار را به خانه برد. او در مجموع پنج بار نامزد جایزه اسکار شده است. 

او در ادامه در چندین فیلم از جمله "گودال مار"، "دختر عموی من ریچل"، "نور میدان شهر"، "هیس ... هیس شارلو عزیز" و ... مقابل دوربین رفت و در عرصه تلویزیونی نیز فعال بود که آخرین حضور آن به سال ۱۹۸۸ و بازی در فیلم تلویزیونی "زنی که او دوست داشت" بازمیگردد. 

"به گزارش ایسنا، اولیویا دی هاویلند" در سال ۱۹۶۵ به عنوان اولین زن در راس هیات داوران بخش رقابتی جشنواره فیلم کن قرار گرفت، در حالی که سایر اعضای هیات داوران همگی از سینماگران مرد بودند. 

این بازیگر انگلیسی-آمریکایی در سال۲۰۰۸ و در سن ۹۲ سالگی مدال ملی هنر آمریکا را دریافت کرد و در سال ۲۰۱۰ نیز موفق به کسب نشان شوالیه از دولت فرانسه شد و در سال ۲۰۱۷ لقب "Dame" را از الیزابت دوم دریافت کرد.

 

آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 
  • احمدی تهران ارسالی در

    سلام اکثر خبرهاتون تکراری شده درضمن این تصور جدید که میاد کوچک خیلی مزاحم شده

پندار اقتصادی

دیگر رسانه‌ها