{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

پیش بینی کف بازاری‌ها که اتفاقات اقتصادی را خیلی راحت تحلیل می‌کنند، نسبت به آینده بازار دلار فعلا خوشبینانه شده است. در این میان، بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که خیلی از کالا‌ها قیمت‌هایشان را با دلار ۱۸ تا ۱۹ هزار تومان هماهنگ کرده اند و اگر قیمت ارز در نرخ‌های فعلی بازار تثبیت شود، قطعا تورم جدید (مابه‌التفاوت دلار ۱۸ تا ۲۳ هزار تومان) خواهیم داشت.

بخش «گفته می شود» های پارسینه با نگاهی متفاوت به اخبار روز اقتصادی و تحلیل‌های کف بازاری، آغاز به کار کرد. این بخش در تلاش است به پرسش‌های رایج اقتصادی روز پاسخ شفافی دهد. درواقع، در این بخش به آنچه که قرار است در میدان اقتصاد رخ دهد، به صورت ویژه خواهیم پرداخت.

پارسینه تلاش می‌کند بخش «گفته می شود» های اقتصادی را هفته ای دو بار به روزرسانی کند. در نخستین بخش از «گفته می شود» های اقتصادی، سراغ بازار ارز و قیمت دلار رفته ایم.

در حال حاضر پرسش فعالان اقتصادی و حتی بسیار از شهروندان این است که تکلیف قیمت دلار چه می‌شود؟ جهش جدید در راه است یا باید دوباره شاهد بازگشت دلار ۱۸ هزار تومانی به اقتصاد ایران باشیم؟

دلار سقوط می‌کند یا جهش؟

اقتصاد ایران روز‌های پایانی تیرماه ۹۹ را هیچ گاه فراموش نخواهد کرد؛ روز‌هایی که دلار ۲۶۰۰۰ تومانی زاییده زد و در تاریخ اقتصاد ماندگار شد.  

اگرچه دلار از آن روز تاکنون حدود ۳ هزار تومان کاهش یافته است، اما عموم مردم همچنان این پرسش را مطرح می‌کنند که باید منتظر شگفتانه‌های دلاری باشیم یا اینکه اتفاقی دیگری در بازار ارز در حال رخ دادن است.

از ساختمان لاجوردی میرداماد بانک مرکزی خبر‌هایی می‌رسد که آقای رئیس کل خواب‌هایی برای بازار ارز دیده است. وقتی در سخنان او می‌آید «در روز‌های آینده» قطعا قرار است اتفاقاتی رخ دهد؛ شک نکنید.

مبادله ۲.۵ میلیون دلار ارز صادراتی در سامانه نیما فقط ظرف ۱۰ روز، این نوید را می‌دهد که قطعا دلار ۲۲ یا ۲۳ و یا ۲۶ هزار تومانی چندان پایدار نخواهد بود و به احتمال زیاد و به صورت تدریجی ظریف مدت یک ماه و با سیاست «کاملا صبورانه» به کانال زیر ۲۰ هزار تومان - بین ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان - خواهد رسید.

در این میان، تحلیل‌های بسیار خوشبینانه حتی از نرخ دلار حول و حوش ۱۵ تا ۱۷ هزار تومان در آینده‌ای نزدیک حکایت دارد؛ اما این نرخ‌ها کمی بعید است در عمل محقق شود.

پیش بینی کف بازاری‌ها که اتفاقات اقتصادی را خیلی راحت تحلیل می‌کنند، نسبت به آینده بازار دلار فعلا خوشبینانه شده است. بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که خیلی از کالا‌ها قیمت‌هایشان را با دلار ۱۸ تا ۱۹ هزار تومان هماهنگ کرده اند و اگر قیمت ارز در نرخ‌های فعالی بازار تثبیت شود، قطعا تورم جدید (مابه‌التفاوت دلار ۱۸ تا ۲۳ هزار تومان) خواهیم داشت.

البته در این میان، یک تحلیل بدبینانه نیز وجود دارد که اگر برنامه‌های بانک مرکزی با شکست مواجه شود، دلار باز هم نرخ‌های تاریخی را به خود خواهد دید.

به هر حال امیدواریم نرخ دلار در آینده‌ای نزدیک، در نرخی مدیریت و تثبیت شود که به نفع اقتصاد ایران و عموم مردم ایران است.

 

ارسال نظر

 

دیگر رسانه‌ها