{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

فریدون آسرایی می‌گوید: یک مشکلی که اینجا وجود دارد این است که همه مردم سیاسی شده‌اند و مدام به دنبال اخبار سیاسی هستند. اما در خارج از ایران کسانی که به دنبال سیاست هستند، افراد محدودی هستند و بقیه مردم به کار و زندگی‌شان می‌پردازند.

در میان خوانندگان پاپ امروزی که هنوز در بورس هستند، تا پیش از شیوع کرونا کنسرت‌های منظم داشتند و هنوز طرفداران حاضرند برای آنها وقت و انرژی بگذارند فریدون آسرایی از همه باسابقه‌تر است. او وقتی شروع کرده که خیلی از بچه‌های بَند‌های امروزی هنوز متولد هم نشده بودند و همچنان تلاش می‌کند تا کاری ارائه دهد که بتواند از آن دفاع کند.

به نقل از جام جم، او که با "خوشگل عاشق" توانست خیلی خوشگل از طرفدارانش دلبری کند در آغاز 64 سالگی با ما هم‌صحبت شده تا در مورد زندگی شغلی و شخصی این 64 سال بگوید، از خاطره‌سازی‌هایی که برای ما کرده و تلاشی که همچنان برای ساختن خاطراتی قشنگ‌تر می‌کند.

بزنیم به تخته اصلا به شما نمی‌آید که 64 ساله شده باشید!

(می‌خندد) به هر حال بیاید یا نیاید مهم این است که سن کار خودش را می‌کند و الان من 64 ساله‌ام.

البته امسال برای همه تولد‌ها یک تفاوت وجود دارد و آن هم تولد زیر سایه کروناست.

بله متاسفانه همین چند روز پیش کرونا باعث شد که دوست و مدیر برنامه‌هایم آقای یگانه‌پور، ابتدا پدرشان و سپس خودشان فوت کنند، خیلی زود بیماری رشد کرد و هنوز برای من غیرقابل باور است که چطور این‌قدر سریع همه‌چیز اتفاق افتاد. از این رو من امسال تولدی ندارم و بعد از یک عمل جراحی کوچک مشغول استراحت هستم.

امیدواریم که خودتان در سلامت باشید. ما با شما هنوز کار داریم و منتظر آلبوم جدیدتان هستیم، به کجا کشید؟

اتفاقا قرار بود قبل از این جریانات کرونا در آذرماه سال گذشته آلبوم را منتشر کنیم که متاسفانه شرایط فراهم نشد، بعد هم که درگیر کرونا و جریاناتی که هنوز در آن هستیم، شدیم که انتشار آلبوم عقب افتاد.

مشخص است که چه زمانی منتشر می‌شود؟ شش سالی می‌شود که از شما آلبومی منتشر نشده است!

منتظریم تا ببینیم این جریانات به کجا می‌رسد؛ راستش قضیه این است که هر خواننده‌ای وقتی آلبومی منتشر می‌کند، می‌خواهد از آن منتفع شود، کنسرت برگزار کند و...، اگر من امروز این آلبوم را منتشر کنم، آهنگ‌هایش بگیرد و مخاطبان با آن ارتباط برقرار کنند، این‌قدر تعداد کار‌هایی که منتشر می‌شود زیاد شده که اگر زودتر از این موقعیت استفاده نکنیم، کار‌ها خیلی زود فراموش می‌شود. بنابراین در این ایام کرونا که نمی‌توان کنسرت گذاشت، ترجیح می‌دهیم آلبوم را منتشر نکنیم. امیدوارم زود‌تر واکسنی پیدا شود و گشایشی به وجود آید تا ما هم بتوانیم آلبوم را منتشر کنیم.

این آلبوم را هم با بهروز صفاریان کار کرده‌اید.

 

بله، هشت قطعه آماده است و آقای صفاریان از مدت‌ها قبل روی آنها کار کرده است، امیدواریم که هرچه سریع‌تر شرایط مهیا شود و بشود آلبوم را منتشر کرد، چون به قول شما شش سال طول کشیده است.

یادم است که آخرین تک‌آهنگ شما هم در ایام نوروز منتشر شد.

بله واقعیتی وجود دارد که الان کسی آلبوم منتشر نمی‌کند و همه سعی می‌کنند انرژی‌ای که قرار است روی یک آلبوم بگذارند، روی یک تک‌آهنگ بگذارند تا همان تک‌آهنگ همه‌گیر شود و همان را در کنسرت چهار بار اجرا کنند، بقیه کار‌ها فقط باید وجود داشته باشند که تعداد قطعات کنسرت تکمیل شود.

البته شما خودتان هم با یک آهنگ به اصطلاح "هیت" شده به موسیقی ایران معرفی شدید.

بله کار خوشگل عاشق اما من در هر آلبومم حداقل یک آهنگ داشته‌ام که آن آهنگ مورد توجه قرار گرفته. در آلبوم اولم خوشگل عاشق بود، در آلبوم دومم قطعه "سلام"، در آلبوم "عشق یعنی" خود عشق یعنی و "هنوزم همونیم"؛ در همه آلبوم‌ها آهنگی داشته‌ام که مورد توجه قرار بگیرد و شاید هیچ‌کدام موفقیت خوشگل عاشق را تکرار نکرده‌اند اما مورد توجه قرار گرفته‌اند و الان وقتی کنسرت می‌گذارم به اندازه یک آلبوم کار خوب و مورد توجه دارم که اجرا می‌کنم و با آنها همخوانی می‌شود.

بگذارید کمی از فضای کاری فاصله بگیریم و باز به سالگرد تولدتان بپردازیم. اگر قرار باشد که یک بخش از زندگی 64 ساله‌تان را به عنوان بهترین بخش زندگی‌تان معرفی کنید کدام بخش است؟

دورانی که در فیلیپین درس می‌خواندم بهترین و زیبا‌ترین دوران زندگی من بود. واقعا خوش می‌گذشت و کسانی هم که با هم درس می‌خواندیم همین عقیده را دارند که واقعا دوران خوشی بود.

و اگر بخواهید سخت‌ترین دوران زندگی‌تان را مشخص کنید کدام است؟

زمانی که به ایران برگشتم واقعا دوران سختی برایم بود. فوت مادرم و همچنین مشکلات دیگری داشتم. در کل همه چیز دست به دست هم داد تا این دوران سخت‌تر شود.

فقط همین مسائل بود یا مسائل دیگری هم باعث سخت‌تر شدن شده است؟

بله من زمانی که در خارج از ایران بودم، تنها بودم و اگر مشکلی هم وجود داشت، مشکلات خودم بود. نه این‌که روز‌های سختی در آنجا نداشتم و در سه سال اول مهاجرت سال‌های بسیار سختی را گذراندم. اما در کانادا زیاد کار کرده بودم و موقعیت مالی خوبی داشتم.

من در کانادا فقط خودم بودم و اگر غم و غصه‌ای هم وجود داشت فقط غم و غصه خودم بود اما اینجا که برگشتم مشکلات و غم و غصه دیگران هم اضافه شد. غم خواهر، غم برادر، غم دوستان و همسایگان، غم دیگران هم تو را غمگین می‌کند. الان من به عنوان یک خواننده به دلیل شرایط کرونا بیکار هستم. آیا کسی از من سراغ می‌گیرد؟

البته در مورد شما می‌گویند که یکی از ثروتمندترین خوانندگان ایرانی هستید!

نه بحث این نیست که من ندارم یا این‌که وضع مالی‌ام بد است، بحث این است که شرایط خوب نیست و شرایط بدی را داریم می‌گذرانیم. در شرایط سختی هستیم و این سختی به تک‌تک ما منتقل می‌شود. ما همه‌اش به راه‌هایی متوسل می‌شویم که بتوانیم روزها و شب‌های‌مان را بگذرانیم. یک مشکلی که اینجا وجود دارد این است که همه مردم سیاسی شده‌اند و مدام به دنبال اخبار سیاسی هستند. اما در خارج از ایران کسانی که به دنبال سیاست هستند، افراد محدودی هستند و بقیه مردم به کار و زندگی‌شان می‌پردازند.

 

ارسال نظر

 

دیگر رسانه‌ها