{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

دانشمندان دانشگاه کاتانیای ایتالیا در تحقیقات اخیر خود متوجه چند علامت عجیب و نادر در بیماران کرونایی شدند.

خطر جدید کرونا علیه چشم ها!+عکس
ویروس کرونا از آغاز پیدایش خود تاکنون با علائم مختلف و متنوعی بروز کرده است؛ از تب، سرفه و بدن درد تا سکسکه و غیره همه از علائم کرونا بودند و با گسترش هر چه بیشتر کرونا در جهان و ابتلای شمار زیادی از مردم به آن، محققان هر بار علامت جدیدی را کشف می‌کنند؛
و حالا دانشمندان در تاره‌ترین یافته‌‎های خود از علائم جدید این ویروس رونمایی کردند. آن‌ها در جریان مطالعات خود بر روی تعدادی از بیماران کرونایی در یافتند اختلال در تکلم، افتادگی پلک و مشکل در بلع از علائم نادری است که در برخی از بیماران مبتلا به ویروس کرونا مشاهده شده است. طبق گزارش‌ها این بیماران پس از تب، به مدت یک هفته دچار اختلال در تکلم و افتادگی پلک شدند.
این تیم تحقیقاتی از دانشگاه کاتانیای ایتالیا در گزارش‌های خود اعلام کردند این نخستین باری است که ارتباط بین ویروس کرونا و اختلال در این اندام‌ها گزارش می‌شود.
پیش از این علائم کووید ۱۹، تب و لرز، تشنج، اختلال حواس و مشکلات عصبی در موارد حاد ابتلا بود؛ در برخی موارد هم به نظر می‌رسد ویروس با تحریک سیستم ایمنی بدن، آن را برای حمله به مغز فریب می‌دهد تا به اصطلاح آنتی‌بادی تولید شود که به دنبال آن این پروتئین‌های ایمنی به اشتباه به جای عوامل بیماری زا به بافت یا اندام بدن حمله می‌کنند. میاستنی گراویس (ضعف عضلانی) هنگامی اتفاق می‌افتد که آنتی بادی‌ها به اتصالات عصبی عضلات حمله می‌کنند که بر اثر این حمله فعالیت عضلات اسکلتی مانند قسمت‌های متحرک بدن ضعیف می‌شود.
براساس اعلام مرکز بهداشت این کشور، ممکن است از هر ۲۰۰ هزار نفر، ۲۵۰۰ نفر این علائم را تجربه کنند. اولین بیمار یک مرد ۶۴ ساله بود که تب داشت و ۴ روز پس از ابتلا تب او به ۳۹ درجه سانتی‌گراد رسید، روز پنجم این مرد علائمی مانند اختلال بینایی و خستگی ماهیچه‌ای را تجربه کرد که پس از انجام آزمایش‌های لازم، مبتلا به کرونا بود.
پزشکان بعدها پس از آنالیز اعصاب صورت و واکنش آن‌ها نسبت به دریافت دارو، بیماران مبتلا به میاستنی گراویس را تشخیص دادند.
بیمار دوم مردی ۶۸ ساله بود که به مدت ۷ روز تب داشت. در روز هفتم او علاوه بر علائم مشابه بیمار اول یک علامت دیگر (مشکل در بلع) را نیز تجربه کرد.
1424529_958
 
بیمار سوم زنی ۷۱ ساله بود که به مدت شش روز دچار سرفه و تب ۳۸ درجه شد. پنج روز پس از شروع علائم، او دچار افتادگی پلک‌ها، ضعف در بینایی و اختلال در تکلم شد و یک روز بعد مشکل در بلع را هم تجربه کرد. نتیجه آزمایش این زن نیز مثبت اعلام شد.
به گفته محققان زمان عفونت کروناویروس تا شروع علائم میاستنی گراویس مطابق با زمان شروع عفونت تا بروز علائم و سایر اختلالات عصبی ناشی از ابتلا به این ویروس در سایر افراد است.
آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

دیگر رسانه‌ها