{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

جزیره هرمز، جزیره‌ای‌ست پر از شگفتی. سرزمین خاک‌های رنگی. جایی که قرمزی خاک و آبی دریا با هم یکی می‌شوند. جزیره‌ای که می‌گویند یکی از جاهاییست که قبل از مرگ حتما باید دید.

پایین‌های نقشه و نزدیک قشم، جزیره هرمز قرار گرفته. با قطار می‌روید بندرعباس و سوار لنج‌ می‌شوید و ۳۰ دقیقه بعد در جزیره قشم هستید و بعد از آنجا قایق‌ها شما را به جزیره هرمز می‌برند. رفتن به هرمز تجربه متفاوتی را پیش روی آدم می‌گذارد و شاید برای همین هم هست که می‌گویند بدون دیدن این جزیره نباید خدای ناکرده سر را زمین گذاشت. جزیره هرمز پر از رنگ است، از خاک گرفته تا صخره‌ها و کوه‌ها و دالان‌ها، قرمز و نارنجی و سفید و زردند و وقتی بین‌شان راه می‌روید و بادی هم بوزد انگار در جزیره‌ای پر رمز و رازید، جایی که با همه جا فرق دارد.

راه های رسیدن به جزیره هرمز

راه‌های رسیدن به جزیره خیلی آسان است، چون از شهرهای مختلف به بندرعباس هم  قطار هست و هم هواپیما. از شهرهای تهران، مشهد، یزد، کاشان، اردکان، بافق، سیرجان، میبد و اصفهان می‌توانید با قطار خودتان را به بندرعباس برسانید و از آنجا با لنج ۴۰ دقیقه‌ای راهی هرمز شوید. به بندرعباس که رسیدید لنج‌ها و قایق‌های اسکله که هر ۱۵ دقیقه یکبار از صبح تا ساعت ۴ عصر به سمت قشم و از آنجا به هرمز می‌روند شما را به مقصد می‌رسانند.

قبلاها جزیره هرمز بکرتر بود، بکرتر از این نظر که وقتی هوا مساعد و وقت سفر به جنوب میشد کمتر کسی به مقصدی مثل هرمز فکر می‌کرد. انتخاب یا قشم بود یا کیش. اما وقتی اولین گروه‌های طبیعت‌گردی به هرمز رفتند و آلبوم‌ها پر شد از عکس جایی که تا چشم کار می‌کرد خاک رنگی داشت، آدم‌هایی که سرخوش کنار دریا لمیده بودند و عکس‌هایشان پر از رنگ بود، کم کم هرمز هم بر سر زبان‌ها افتاد و مثل جزیره‌ای ناشناخته کشف شد.

جزیره هرمز

هرمز جزیره‌ای‌ست سن و سال‌دار. در منابع آمده که این جزیره ۶۰۰ میلیون سال قدمت دارد. همان منابع می‌گویند هرمز  تا پیش از اینکه مورد حمله مغولان قرار بگیرد تجارت پرورنقی داشته ولی مغول‌ها که آمدند آبادی و زندگی را هم با خودشان بردند. یکسری به قشم کوچ کردند و عده‌ای دیگر به جرون یا بندر گمبرون نقل مکان کردند و در آن شهری ساختند که به یاد شهر قدیم اسمش را هرمز گذاشتند.

وقتی تصمیم به سفر به جزیره هرمز گرفتید باید حسابی خودتان را آماده کنید، چون در هرمز نه خبری از مرکز خرید هست و نه هتل. همه چیز بکر و دست نخورده است و برگه برنده هرمز هم همین بکری و وجود نداشتن عناصر شهری است. وقتی به هرمز رفتید یا باید در خانه‌ محلی‌ها بمانید یا در زیر آسمان آبی و پرستاره.

اگر ماندن در خانه محلی‌ها را به بقیه ترجیح دادید از آنها سراغ نان‌هایی مثل تموشی،نان دستی و نان بالاتابه را بگیرید، نان های اینجا که با آرد، روغن و سوراغ درست میشود جزو جذابه های سفر است.

تنگه هرمز

راه های دیگری هم برای اقامت هست. یک راه هم این است که به ساحل محیط زیست بروید و در کانکس‌هایی که برای مسافران ساخته‌اند با قیمت کمی بمانید.  انتخاب دیگری هم هست اینکه به قشم بروید و ماندن در یکی از هتل های قشم را انتخاب کنید.

کمپ زدن در جزیره هرمز طرفدار زیاد دارد و یکی از انگیزه‌های سفر هم همین است. برای من و شمایی که درگیر زندگی شهریم، کمپ کردن و چند روز را کنار دریا بودن و  مثل بدوی‌ها زندگی کردن حتما حال و هوای دیگری دارد. فقط اینکه باید وسایل کافی کمپ زدن با خودتان همراه داشته باشید، چیزهایی مثل چادر، چراغ خوراک پزی، ظرف و ظروف برای پخت و پز، کتری‌ای که وقتی هوس چای روی آتش کردید، همیشه حاجت دهد.

جزیره  هرمز

هرمز پر از صخره است و شاید هوس کنید چادرتان را روی یکی از آنها علم کنید، ولی باید حواستان باشد اگر جزیره‌های کوچک اطراف را برای چادر زدن انتخاب می‌کنید حتما آب و غذای کافی با خودتان ببرید، چون در آنجا خبری از سوپر مارکت و خانه‌های محلی‌ نیست و اگر آذوقه‌تان تمام شود باید یا بروید نزدیک ساحل و منتظر قایق‌هایی شوید که چند ساعت یکبار از آنجا رد می‌شوند یا اگر آدمی آن اطراف پیدا شود باید همچون مهمانی ناخوانده بر سرش خراب شوید که صورت چندان خوشی ندارد.

درست است که هرمز جزیره‌ای بکر است ولی بعضی نقاطش بکرترند. مثل ساحل محیط زیست، جزیره مفنق که با خود روستا ۴۰دقیقه‌ای فاصله دارد و جاهایی مثل هفت درخت. همه اینها می‌توانند روزتان را بسازد و شب‌ها هم دیدن فیتوپلانگتون‌ها که ساحل را نورانی کرده‌اند ذوق‌زده‌تان کند.

 

 

 

 

 

 

آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

دیگر رسانه‌ها