{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

سینما گلریز قدیمی ترین و تنها سینمای منطقه یوسف آباد پلمب شد.

 علیرغم تلاش صاحبان سینما گلریز در بازسازی و ایمن سازی یکی از قدیمی ترین سینمای های تهران این سینما توسط شهرداری منطقه ٦ تهران پلمب شد.

سینما گلریز با قدمت بیش از شصت سال در حالی پلمب شد که مدیر این سینما با اشاره به کوشش‌ها برای ایمن‌سازی ساختمان سینما و تایید ایمنی توسط مراجع قانونی، از پلمب این مجموعه پس از بازسازیِ آن ابراز شگفتی کردند.

قاسم مصیبی مدیر سینما گلریز به همراه برادرش مهدی مصیبی و همچنین شهریار معظمی در این سال‌ها تنها سینمای منطقه یوسف آباد تهران را سرپا نگه داشته‌اند. باوجود تمام مراحل بازسازی این سینما که به تایید شهرداری منطقه شش تهران، آتش‌نشانی و وزارت ارشاد رسیده بود، این سینما همزمان با جشنواره فیلم فجر، حکم پلمب این سینما را گرفته و سینما پلمب می‌شود.

سوال اصلی این است که چگونه سینمایی با این قدمت و خاطراتی که برای مخاطبانش دارد، بعد از طی شدن تمام مراحل قانونی و گرفتن تاییدیه‌های مورد نیاز، بدون دلیلی مشخص پلمب می‌شود. به همین دلیل، مدیریت سینمای گلریز درخواست وارد شدن شهرداری کل تهران را به موضوع پلمب این سینما دارد.

سینما «گلریز» یا همان «گلدیس» سابق یکی از قدیمی ترین سینماهای تهران است؛ سینمایی که در ابتدا به عنوان یک سالن تئاتر توسط گروه تئاتر «آناهیتا» در منطقه یوسف آباد تهران و در سال ۱۳۳۷ راه اندازی شد، اما بعد از مدتی با ایجاد تغییراتی آماده اکران فیلم های مختلف سینمایی شد و با نام سینما «گلدیس» به کار خود ادامه داد.

این سینما تنها سینمای منطقه یوسف آباد به شمار می رفت که در آن روزها به دلیل دور افتاده بودن آن از نظر جغرافیایی نسبت به کانون سینماها، تنها فیلم های «ریشو» برای اکران به آن تعلق می گرفت. این سینمای ۶۰ ساله خاطرات بسیاری را در دل خود جای داده است از اجرای تئاترهای کلاسیکی مانند «هملت» تا نمایش فیلم های مختلف ایرانی و خارجی. حتی در دوره ای داغ آتش را در سینه خود دیده است، آتشی که باعث شد چند سالی سینما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران تعطیل شود و بعد با یک شکل و شمایل جدیدتری به کار خود ادامه دهد.

سینما «گلریز» نیز مانند بسیاری از سینماهای قدیمی ایران دستخوش تصمیم گیری ها و سیاست های جدید سینمایی قرار گرفته و این روزها تعطیل است. سردر این سینما با پوستر آخرین فیلمی که در آن نمایش داده شده بود، زینت پیدا کرده است. «دربند» به کارگردانی پرویز شهبازی آخرین فیلمی است که در این سالن سینما روی پرده رفت و اگر به اتاق آپارت این سینما سر بزنید نگاتیوهای این فیلم را می بینید.

 

ارسال نظر

 

دیگر رسانه‌ها