{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

شبنم قلی خانی

شبنم قلی خانی

شبنم قلی خانی هنوز هم وقتی روی پرده سینما و صفحه تلویزیون دیده می‌شود، بسیاری از تماشاگرانش او را با نام حضرت مریم خطاب می‌کنند. نقشی که شبنم قلی خانی با آن مشهور شد، اوج گرفت و در یادها ماندگار شد. می‌شود حدس زد که خود شبنم قلی خانی نیز این نقشش را بیش از تمام نقش‌های دوست داشته باشد. او وقتی بازی در این نقش را پذیرفت، در تئاتر بازی می‌کرد، ولی هنوز وارد حرفه بازیگری سینما نشده بود. اولین نقش شبنم قلی خانی در سینما به بهترین نقش در کارنامه بازیگری‌اش بدل شد.

 

عنوان

شبنم قلی خانی بیوگرافی

بیوگرافی شبنم قلی خانی

شبنم قلی خانی در شانزدهم آبان ماه سال 1356 در شهر تهران به دنیا آمده است. شبنم قلی خانی دارای مدرک کارشناسی رشته تئاتر و طراحی صحنه و کارشناسی ارشد کارگردانی تئاتر است. برای تحصیل در مقطع دکتری کارگردانی به استرالیا رفت. او از سال 1376 شروع به بازی در تئاترهای مختلف کرد. وقتی پیشنهاد بازی در فیلم سینمایی حضرت مریم برای نقش اول به او داده شد، شبنم قلی خانی هرگز فکر نمی‌کرد که در آزمون آن پذیرفته شود و به این خوبی نیز بدرخشد.

شبنم قلی خانی در مجموع در 23 فیلم سینمایی و 21 سریال تلویزیونی ایفای نقش کرده است. او در سال‌هایی که مشغول تحصیل در استرالیا بود، هیچ فعالیتی بازیگری نداشت و بعد از بازگشت، فعالیتش را از سر گرفت. او پیش از گرفتن مدرک دکتری عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد شد و به تربیت هنرجویان بازیگری پرداخت. در ضمن،  در یک مؤسسه فرهنگی به بچه‌ها بازیگری یاد می‌داد. 

ماجرای ازدواج سنتی شبنم قلی خانی

شبنم قلی خانی در سال 1386 با برادر دوست خواهرش ازدواج می‌کند. او بعدها در این باره می‌گوید که خواهرها طبقه نقشه ما را با هم آشنا کردند. وقتی من در زمان تحصیل در دانشگاه به یک ماکت نیاز داشتم، خواهرم برادر دوستش را که همسر فعلی من است، برای این کار به من معرفی کرد. مراسم خواستگاری او کاملاً سنتی برگزار شده است.

شبنم قلی خانی می‌گوید که زندگی مشترکش را دوست دارد و معتقد است که هیچ آسیبی به حرفه بازیگری‌اش وارد نکرده و او توانسته است در کنار همسرش به طور موازی زندگی حرفی اش را نیز پیش ببرد. حتی تولد دخترش شانا در سال 1394 فعالیت‌های او را متوقف نکرده است. شانا زمانی که او و همسرش در استرالیا زندگی می‌کردند به دنیا آمد. دوری از خانواده و وطن برای او سخت و دلتنگ کننده بود.  

شبنم قلی خانی و بازیگری در تئاتر

شبنم قلی خانی نیز مانند بسیاری دیگر از بازیگران، کار خود را با تئاتر شروع کرد و بعد به سینما راه یافت. او در چهار نمایش کا، آبگینه، آیه‌های زمینی و آنتیگونه ایفای نقش کرده است. کارگردان فیلم حضرت مریم اولین بار او را در حال اجرای نمایش آنتیگونه در تئاتر شهر دید و توجهش را به خود جلب کرد و همان جا بود که او را برای بازی در نقش حضرت مریم برگزید.

شبنم قلی خانی و کارگردانی

شبنم قلی خانی تنها به حرفه بازیگری اکتفا نکرده است و با توجه به این که در کارگردانی تحصیل کرده، به ساخت فیلم نیز دست زده است. او اولین فیلم مستند خود را در سال 1384با نام حقیقت یک دست فروش و در سال 1385 اولین فیلم کوتاه خود به نام من تنها را کارگردانی کرد. او به کارگردانی ادامه داد و پنج فیلم کوتاه دیگر و یک مستند دیکر به نام فارسی نا آشنا و حتی یک انیمیشن به نام دست نیز ساخت. هیئت داوران جشنواره فیلم دانشجویان ایرانی از وی برای ساخت نخستین فیلم کوتاهش قدردانی کردند. خونه، زندگی، روز، امروز سه ‌شنبه ا‌ست و ریپلی نام فیلم‌های کوتاه او است که در طی سال‌های فعالیتش در حیطه کارگردانی ساخته است.

شبنم قلی خانی و افتخارات او

شبنم قلی خانی در سال 1395 به انتخاب مردم به عنوان بهترین بازیگر زن تلویزیون به خاطر بازی در سریال هشت و نیم دقیقه در برنامه سین مثل سریال برگزیده شد. اما بیشترین تقدیر و تشکر از او به خاطر ایفای نقش حضرت مریم بوده است. در جشنواره‌ای در کشور روسیه نیز جایزه بهترین زن از پلتفرم طلایی را در سال 2005 از آن خود کرد.

او در فیلم‌های یک الف ناقابل، جوجه اردک من، عطش، سفرنامه خواب، وعده دیدار، ستاره سهیل، به خاطر خواهرم، خاطره، شور شیرین، پریناز، بچه تهران، فال قهوه، فرزند خوانده، درخشش پنهان، بزرگ ‌مرد کوچک، پنجشنبه آخر ماه، غریبه‌ها، انتقال آتش، بزرگراه، هرماس، حرف آخر و تک‌ خال ایفای نقش کرده است.

نقش‌آفرینی شبنم قلی خانی در سریال‌های تلویزیونی و شبکه خانگی کتیبه، گل مرداب، پرده عشق، اولین شب آرامش، ما چند نفر، سال‌‌های برف و بنفشه، ستاره سهیل، نردبام آسمان، پنجمین خورشید، گم‌ شده، عملیات ۱۲۵، پنج کیلومتر تا بهشت، سرزمین کهن، هشت و نیم دقیقه، دیوار شیشه ای، محکومین، آنام، ریکاوری، مانکن و بیگانه ای با من است، منجر به محبوبیت بیشتر او در میان طرفدارانش شده است.

شبنم قلی خانی و علایقش

شبنم قلی خانی اهل مطالعه و نوشتن است. سفر کردن و تماشای فیلم از دیگر علاقه مندی‌های این بازیگر زن ایرانی است. در میان بازیگران زن خارجی بازی مریل استریپ و در بین بازیگران زن ایرانی نیز بازی فاطمه معتمد آریا، مریلا زارعی و لیلا حاتمی را می‌پسندد.

به نظر او مادر شدن بهترین و عجیب‌ترین حس دنیا است. او مادر بودن را یک حس طبیعی می‌داند که هر زن سالمی آن را تجربه می‌کند و در واقع نوعی حس امتداد حیات و زندگی است. پرورش دادن یک موجود زنده در خود و بعد از آن مراقبت و مادری کردن برای او سرشار از حس‌های لطیف و زیبا و دوست داشتنی است. از نظر او این دیگران هستند که می‌توانند درباره خصوصیات یک نفر نظر بدهند نه خود او. او بازیگری بدون حاشیه است که بر خلاف برخی از بازیگران زندگی خانوادگی موفقی دارد.

ویژگی بارز چهره شبنم قلی خانی معصومیت خاصی است که در چشم‌هایش وجود دارد و شاید دلیل انتخابش برای نقش حضرت مریم هم همین بوده باشد.

 

 

اخبار مرتبط