{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

مهدی قائدی

مهدی قائدی

مهدی قائدی یکی از فوتبالیست‌های محبوب و آتیه‌دار ایران است که اغلب او را با حضور درخشانش در تیم فوتبال استقلال تهران می‌شناسند. چرا که با بازی جذاب و هوشمندانه خود توانست شماره 10 این تیم را از آن خود کند.

 

عنوان

مهدی قائدی بیوگرافی

بیوگرافی مهدی قائدی

مهدی قائدی در چهاردهمین روز از آخرین ماه فصل پاییز سال 1377 در بوشهر متولد شد. این بازیکن 1متر و 66 سانتی متر قد دارد. مهدی یک خواهر و یک برادر دارد و از 10 سالگی فوتبال خود را آغاز کرد. نام خانوادگی صحیح این بازیکن مهدی قایدی است اما همه او را قائدی می‌دانند. البته هواداران به او لقب باشوی کوچک داده‌اند. این لقب به دلیل شباهت ظاهری او به شخصیت سریال باشو غریبه‌ی کوچک به او نسبت داده می‌شود. در حال حاضر به عنوان وینگر در تیم استقلال مشغول است. مهدی قایدی در رده‌ی جوانان در تیم‌های ایرانجوان و شاهین شروع به کار کرد و فعالیت فوتبالی حرفه‌ای او رسما در باشگاه ایرانجوان آغاز شد. تاجایی که در فصل 1395-1396 به تیم اصلی این باشگاه راه پیدا کرد. مهدی در همین فصل در لیگ آزادگان موفق شد در 29 بازی 10 گل به ثمر برساند. مهدی قایدی پس از آن وارد باشگاه استقلال شد و با اعتماد این تیم به آینده‌ی روشنش توانست قرارداد پنج ساله‌ای را با این تیم منعقد کند. با شروع لیگ در سال 1396 قائدی اولین بازی خود را در لیگ برتر در دقیقه‌ی 64 بازی با ورود به جای امید نور افکن به زمین بازی برای تیم استقالال تهران انجام داد.

فصل اول حضور در استقلال برای مهدی قائدی دستاوردی به همراه نداشت. او پس از 12 بازی با پیراهن استقلال موفق به گل زنی برای این تیم نشد. و فصل بعد نیز نتوانست آنچنان که در توانش بود در تیم استقلال بدرخشد. تاجایی‌که و به مشکلاتی نیز با سرمربی وقت باشگاه برخورد. تاجایی که قبل از بازی با تیم سایپا تمرین را رها کرد و وینفرد شفر او را از تیم اخراج کرد. این درگیری با وساطت فرهاد مجیدی به بازگشت مهدی به تمرینات ختم شد. خروج شفرد از این تیم و آغاز سرمربیگری فرهاد مجیدی با قرار گرفتن مهدی قائدی در ترکیب اصلی تیم استقلال همراه بود. 10 بازی در این فصل 3 گل برای قائدی به همراه داشت. او در این فصل اولین بازی خود را در لیگ قهرمانان آسیا با بازی در مقابل الهلال عربستان انجام داد.

چهارمین فصل حضور مهدی قائدی در استقلال برای او مسرت بخش بود. اولین دستاورد مهدی در این فصل، شماره 10 تیم استقلال تهران بود. در اولین بازی که در این فصل برای استقلال به عنوان بازیکن تعویضی به زمین رفت، موفق شد اولین گل را به نفت مسجد سلیمان بزند. این موفقیت‌ها در لیگ نوزدهم تاجایی پیشرفت که مهدی قائدی در 30 بازی که برای استقلال انجام داد موفق شد 10 گل برای این تیم به ثمر برساند. لیگ دهم اما به اندازه‌ی فصل قبل برای قائدی پرگل نبود و سهم او از 23 بازی این فصل تنها 5 گل به جدول امتیازات تیم استقلال اضافه کرد.

عملکرد ملی مهدی قائدی

حضور مهدی قائدی از تیم ملی زیر 20 سال ایران آغاز شد که با تأیید امیرحسین پیروانی در جام جهانی زیر 20 سال 2017 مهدی قائدی مجوز حضور در این مسابقات را کسب نمود و توانست در مرحله‌ی مقدماتی مقابل زامبیا 18 دقیقه بازی کند. بازی او در مقابل تیم پرتغال با مصدومیت و ترک زمین همراه بود. در تیم ملی بزرگسالان نیز حضور مهدی قائدی مشاهده می‌شود. در سال 1399 تحت مدیریت دراگان اسکوچیچ به تیم ملی راه یافت و توانست در دقایقی از دیدار با تیم ازبکسان در زمین بازی حضور داشته باشد. این حضور در تیم ملی کشورمان در سال 1399 ادامه داشت تا او موفق شود اولین گل ملی خود را دربرابر بوسنی هرزگوین به ثبت برساند. گل‌های ملی قائدی به این مسابقات محدود نمی‌شود و این فوتبالیست خوش آتیه کشورمان توانست در دیدار تیم ملی کشورمان با کامبوج در چارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی 2022 یک گل ملی دیگر به ثمر برساند.

عناوین

با اینکه مهدی قائدی همچنان در ابتدای مسیر موفقیت خود است، در همین مدت کوتاه حضورش در لیگ برتر توانست عناوینی چون بهترین پاسور در فصل 1398-99، بهترین بازیکن جوان آسیا در سال 2020، بهترین مهاجم سال از نگاه برنامه تلویزیونی نوروز فوتبالی در سال 1298 و بهترین گوش چپ سال در همین برنامه در سال 1399 را از آن خود کند. همراه باشگاه استقلال نیز در فصل 2019-2020 عنوان نایب قهرمانی لیگ برتر، جام حذفی فوتبال ایران در فصل 2017-2018 و نایب قهرمانی جام حذفی فوتبال ایران را در فصل 2019-2020 به دست آورد. البته این بازیکن در بازی‌های حساس و پرحاشیه‌ی دربی تهران نیز در برابر تیم پرسپولیس موفق به گل زنی شده است.

حواشی

مهدی قائدی با سن و سال کمش حواشی زیادی به همراه خود داشته است. از اخراج شدن از تیم استقلال با تصمیم سرمربی این تیم وینفرد شفر در سال 98 تا هک شدن حساب اینستاگرام او و انتشار چت‌های خصوصی و غیر عرفش که جنجال بزرگی به راه انداخت تاجایی که زمزمه‌های اخراجش از استقلال نیز شنیده می‌شد. البته خبر ازدواج بی سر و صدای مهدی بسیاری از حواشی را به حاشیه برد اما داستان جنجالی این بازیکن تصادف مرگبارش در سال 96 بود. مهدی بدون گواهینامه در مسیر بازگشت از دانشگاه در بوشهر به همراه دوستانش در اتوبان امام علی بود که در نتیجه‌ی کورس گذاشتن با خودرویی دیگر خودرو واژگون شده و علاوه بر اینکه مهدی به همراه دوستانش روانه‌ی بیماران شدند، دوست صمیمی مهدی یعنی احمدرضا شاکر در این سانحه فوت کرد. در نهایت بررسی‌های دادگاه، مهدی قائدی را مقصر این سانحه تشخیص داد که او را به یک سال حبس تعزیری و پرداخت دیه محکوم کرد.

مهدی قائدی، بازیکن جوان ، خوش تکنیک و خوش آتیه ایست. حضور بیشتر در تورنمنت‌های گوناگون می‌تواند منجر به رشد این بازیکن شود تا دستاوردهای بیشتری برای تیم استقلال و زندگی حرفه‌ای خود رقم بزند. مسیر حرفه‌ای خوب و با کیفیت او تا به اینجا که سبب شد لقب نیمار ایران را از طرفدارانش دریافت کند و این امید را به وجود می‌آورد که امکان لژیونر شدن مهدی قائدی و حضورش در لیگ‌های اروپایی وجود داشته باشد. باید امیدوار باشیم که این بازیکن مسیر موفقیت خود را به درستی طی کند.

 

 

اخبار مرتبط